Strom do každé zahrady aneb jak vybrat ten správný a na co pamatovat?

                   

Do každé zahrady přirozeně patří stromy. Jsou nejen estetické, ale především plní i řadu praktických funkcí. Při výběru vhodné stromu do vaší zahrady je ale třeba řídit se několika pravidly a zvážit všechny okolnosti. My vám dnes poradíme, jak do vaší zahrady vybrat ty nejvhodnější stromy.

Zhluboka se nadechnout

Mít stromy na zahradě má celou řadu důvodů. V první řadě plní tyto rostliny funkci estetickou a ekologickou. V korunách těchto stromů se mohou usazovat ptáci, květy stromů zase poskytují potravu pro hmyz. I na člověka mají většinou velmi pozitivní psychický vliv – budí dojem bezpečí a vysílají příjemnou energii. Navíc, a to je možná vůbec nejdůležitější, plní roli výrobce kyslíku, což je obzvláště cenná dovednost v městském prostředí. Kromě toho poskytují i blahodárný stín, do kterého se jistě každý rád ukryje zejména během parného léta.

Stromy navíc poskytují i soukromí, které může být v zástavbě domů ještě vzácnější. Pokud vaši zahradu obklopují vyšší budovy, fungují stromy daleko lépe než jakékoliv ploty, ať už umělé nebo živé. Některé stromy také poskytují léčivé listy, květy i plody, a tím pádem nám mohou pomoci i při léčbě řady neduhů. Plodí také často chutné ovoce, které nám může příjemně ozvláštnit jídelníček.

Který je ten pravý?

Při výběru je třeba myslet hned na několik věcí. V dnešní době je důležité brát zcela vážně možné riziko alergií – a to jak vašich, tak i vašich sousedů. V tomto případě se rovnou hodí vyhnout se některých silně alergenním druhům jako jsou břízy, lípy nebo topoly. Zvažte i místo, kterým disponujete. Některé stromy mají velmi širokou korunu a nehodí se do stísněných míst. Do malých zahrad se hodí stromy malokorunné, což jsou většinou keřovité formy roubované na kmínek. Zvažte, zda chcete mít ze stromů úrodu či nikoliv. Ovocné stromy jsou opět v kurzu, máte ale možnost zpracovat všechno ovoce? Okrasné dřeviny většinou vyžadují méně údržby a vašeho času.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články