Tajemství bohaté a chutné úrody angreštu: Obří bobule zařídí amoniak s peroxidem

Aby angrešt plodil opravdu maximálně, musíte mu dopřát ten správný zdroj živin. A zvládnete to i s použitím domácích zdrojů.

Obří plody angreštu spolehlivě zařídí amoniak s peroxidem i Zdroj fotografie: Przemek P / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Angrešt se na českých zahradách pěstuje poměrně často – přesto nebývá k vidění tak často, jako například oblíbený rybíz. A není divu, vždyť tyto ovocné keře mohou být poměrně vybíravé a při horší kvalitě půdy se nemusí plně rozvinout jejich chuťový potenciál. Proto je pro dosažení nejlepších výsledků zásadní zajistit správnou péči a optimální půdní podmínky.

Začnete tvorbou vhodného mulče

Jedním z důležitých aspektů péče o angrešt je půdní kryt – například mulč. Mulčování pomáhá v zemině udržovat vlhkost, potlačovat růst plevelů a udržovat stabilní teplotu půdy. Jen použití vhodného materiálu však nestačí. Kromě toho je nezbytné odstranit z okolí angreštových keřů všechny nežádoucí rostliny nebo plevel, protože mohou s keři soupeřit o živiny a bránit jejich růstu. Zejména kopřivy a různé vysoké trávy představují pro angrešt značnou hrozbu.

Pro dosažení vysokých výnosů je také důležité zajistit, aby půda obsahovala dostatečné množství živin. Bez těchto nezbytných látek nebude vaše úroda nikdy tak dobrá, jak byste si nejspíš představovali. Správným hnojením keřů angreštu však můžete zvýšit množství a kvalitu plodů.

Obří plody angreštu spolehlivě zařídí amoniak s peroxidem iZdroj fotografie: Pixabay

Co použít k hnojení angreštu

Pro angrešt se nabízí hned několik vhodných hnojiv, ale vyniká jedna cenově výhodná a vysoce účinná možnost: kombinace peroxidu vodíku a amoniaku. Tuto směs připravíte tak, že naplníte čistý kbelík vodou a přidáte 40 mililitrů tříprocentního peroxidu vodíku a stejné množství čpavku. Roztok důkladně promíchejte a poté jím zalijte keře angreštu. Kapalina by se měla dostat do kontaktu s listy rostliny.

Jak bude kapalina stékat dolů, dostane se do půdy a následně do kořenového systému rostliny. Toto ošetření stimuluje růst rostliny a podporuje vývoj značného množství bobulí. Kromě toho hnojení působí také jako prevence proti chorobám a škůdcům a poskytuje ochranu plodů – vyvine se u nich totiž o něco tužší slupka, takže nebudou tak náchylné na plísně nebo zahnívání.

Obří plody angreštu spolehlivě zařídí amoniak s peroxidem iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč hnojit peroxidem a amoniakem

Směs čpavku a peroxidu poskytuje angreštovým keřům a stromkům několik výhod:

  • Lepší růst: Kombinace peroxidu vodíku a čpavku stimuluje růst rostlin, což vede k silným a zdravým keřům. To následně vede ke zvýšené produkci bobulí.
  • Prevence chorob: Ošetření tímto hnojivem pomáhá chránit plody před různými chorobami a infekcemi, což zajišťuje vyšší úrodu zdravých bobulí.

Je důležité si uvědomit, že ačkoli směs čpavku a peroxidu může být vysoce účinná, je nutné ji používat s mírou a dodržovat doporučené pokyny pro aplikaci. Příliš častá aplikace může rostliny potenciálně poškodit. Navíc by určitě nemělo jít o jediné hnojivo, které svým angreštům poskytujete. Vyváženou výživu mu můžete dodat také použitím kompostu, dřevěného popela nebo třeba kopřivové jíchy. A na podzim nezapomeňte také na správný řez.

Jak se o své angreštové keře staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články