Tajemství řízkování rybízu pro pěstování neomezeného množství plodů na parapetu za oknem

                   

Připravujete se na úrodnou sezonu a milujete ovoce? Pak si připravte co nejvíce sazenic rybízu tím nejjednodušším způsobem.

Pokud jste milovníci zahradních plodů a zvlášť pak rybízu, jistě oceníte tento jednoduchý způsob, jak vytvořit malé řízky a namnožit tak rybíz do více menších sazenic. Vaše úroda tak bude letos mnohem větší a vy si tak pochutnáte na rybízu nejen samostatně, ale také například v oblíbených koláčích.

Pěstovat malé sazenice můžete i za oknem

Pokud nemáte zahradu a vaše pěstování je omezené pouze na balkon či terasum nezoufejte. Rybíz můžete pěstovat i na terase. Malé sazenice je třeba pěstovat třeba za oknem na parapetu, musíte však začít však a ještě na konci zimy. Řízkování u rybízu je však trochu jiné, než například u třešně, švestky nebo dalších plodin, které se rozmnožují klasickým způsobem.

Dřevité řízky se rozmnožují jinak. Do této kategorie spadá nejen rybíz, ale tak například angrešt, hrozny nebo arónie. Není to však nijak složité, poměrně jednoduché a rychlé množení vám přinese mnoho nových sazenic.

iZdroj obrázku: Pixabay

Jak řízkovat rybíz?

Z letních výhonků odřízněte několik řízků a nakrájejte je na malé odřezky dlouhé asi 15 centimetrů. Horní řez by měl být rovný, spodní však uřízněte šikmým řezem. Připravte si nádobu s vodou a nechte ji odstát do druhého dne. Vůbec nejlepší vodou je ale ta dešťová. Do nádoby vložte odřezky a měňte odřezkům vodu asi třikrát týdně. Asi po dvaceti dnech můžete objevit první kořeny jako náznak nového života.

iZdroj obrázku: Pixabay

Jak pokračovat s kořeny rybízu dál?

Ve chvíli, kdy kořeny dosáhnout délky asi dva centimentry, můžete odřezky vyndat a zasadit je do květináče s dobrou a hnojenou zeminou. Půda by měla být smíchaná s pilinami, pískem a hnojivem. Po zasazení zalijte malý rybíz dostatečně, další zavlažování už může být v menším rozměru.

Na začátku května můžete mladý rybíz už vynést ven na slunce, pozor ale na přímé paprsky, ty mohou malé listy rybízu spálit. Aby vám rybíz lépe zakořenil, doporučujeme odříznout všechny květy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články