Poslední hnojení mrkve před sklizní zálesáckým receptem: Postará o její báječnou chuť a úžasnou šťavnatost

Aby dávaly mrkvové záhony vždy spolehlivou úrodu, naučte se o ně pečovat tak, jak to dělají profesionální zahradníci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená mrkev obecná (Daucus carota) z čeledi miříkovitých se na záhoncích vyskytuje opravdu často. Obsahuje velké množství důležitých živin. K těm nejdůležitějším bezesporu patří vitamíny B, C, D, E a K, ale také lecitin, vláknina a lehce stravitelná glukóza. A samozřejmě nelze zapomínat ani na sodík, antioxidant betakaroten, vápník, fosfor, železo, měď, hořčík, jód, draslík, mangan a selen. O všechny tyto minerály se postará správné hnojení.

Hnojení mrkve před sklizní

Existuje mnoho odrůd mrkve, ale pokud do sklizně té vaší zbývá alespoň měsíc, pak ji ještě můžete podpořit vhodným způsobem. Skvěle se pro tento účel hodí dřevěný popel. Pro tento účel jednoduše rozmíchejte 1 šálek popela v kbelíku s vodou nebo jej jednoduše nasypte či rozhoďte mezi řádky před deštěm nebo zaléváním. A jaké množství popela budete potřebovat? Bohatě vám postačí 2 až 3 hrsti na 1 metr čtvereční.

Pamatujte si ovšem, že veškeré hnojení a podle aktuálních podmínek i zalévání rostlin by mělo být ukončeno 30 až 45 dní před sklizní mrkve. Jinak totiž hrozí její rozpraskání nebo jiné negativní jevy, kterým je samozřejmě vždy mnohem lepší se vyhnout. Mohly by totiž ohrozit uskladnění vaší úrody – mrkev by totiž ve sklepě vydržela jen krátce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co vysazovat s mrkví

A ještě jedna věc vám může při pěstování mrkve pomoci – i když nejspíše až v příští sezóně – sousedská výsadba. Koneckonců – mrkev a cibule jsou asi nejznámějším a často pěstovaným příkladem úspěšného sousedství. Kromě úspory místa také dokáže cibule vylepšit chuť mrkve a ochránit ji před škůdci. A téhož efektu dosáhnete i s česnekem, bazalkou a ředkvičkou.

Hledáte další inspiraci? Zkuste si z ní vytvořit krásné květiny a dodejte tak svým jídlům neotřelý šmrnc!

Jaké jsou vaše osvědčené tipy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články