Tři osvědčené tipy na ochranu rajčat proti plísni: jedlá soda, měděný drát a kysané mléčné produkty

Nenechte letos rajčata strádat. Pokud jim dodáte ty správné živiny, budete se moci brzy těšit z nálože lahodných plodů.

Jak letos na obří rajčata: Velké plody vám zařídí hořčičné semínko i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou na zahradách velmi oblíbená, ale bohužel je často napadají různé nemoci a plísně. Těm však můžete čelit s pomocí domácích zdrojů. Ať už se rozhodnete pro jednoduchost jedlé sody, kovovou obranu měděným drátem nebo přírodní fungicidní vlastnosti fermentovaných mléčných výrobků, určitě nešlápnete vedle, jak radí web iReceptář.

Jedlá soda: Prevence plísní

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je univerzální sloučenina, která se může při správném použití stát opravdu vynikajícím spojencem v boji proti plísním. Tato látka totiž funguje tak, že zvyšuje pH na povrchu listů, čímž se toto prostředí stává méně příznivé pro spory plísní. „Jednoduše řečeno, nedokážou se tam uchytit. Já proto sodou stříkám pravidelně,“ řekl nám k tématu čtenář Petr N. z Telče. Jak ji použít? Je to snadné.

Jednoduše rozpusťte čtyři polévkové lžíce jedlé sody v kbelíku s vodou (6 litrů). Přidejte několik kapek tekutého mýdla, aby směs lépe přilnula k listům, a důkladně promíchejte. Tímto roztokem stříkejte svá rajčata každých deset dní. Pokud se plíseň objeví i přes tato preventivní opatření, zvyšte frekvenci aplikace na každé dva až tři dny, radí web NašeZahrada.

Červnový booster pro rajčata

Červencový booster pro rajčata: Velkou úrodu zařídí kombinace popela a droždí

Měděný drát: Kovový obránce

Měď je stopový prvek, který v malém množství může rostlinám prospívat, ale je také zároveň toxický pro houbové patogeny. Tato metoda je vhodná zejména pro dospělé rostliny rajčat, které začaly plodit. Chcete-li rajčata ochránit, můžete měděný drát uvázat kolem stonku nebo krátký drát prostrčit stonkem asi pět centimetrů nad půdou. Tento postup nejen pomáhá zabránit vzniku plísní, ale může také podpořit rychlejší dozrávání plodů

Aby vás rajčata letos potěšila opravdu obří úrodou, dopřejte jim tu správnou nálož živin. Stačí sáhnout do domácích zdrojů. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás rajčata letos potěšila opravdu obří úrodou, dopřejte jim tu správnou nálož živin. Stačí sáhnout do domácích zdrojů.

Kvašené mléčné výrobky: Přírodní fungicidy

Mléční pomocníci z lednice jako je třeba kefír nebo syrovátka, obsahují prospěšné bakterie a kyseliny, které rovněž bojují proti plísním. A postřik je snadný. Stačí smíchat jeden litr kefíru nebo syrovátky s pěti litry vody. Pro zvýšení účinnosti do receptu přidejte několik kapek jodové tinktury nebo kousek rozdrobeného droždí. Směs přelijte do postřikovače a každých deset až čtrnáct dní ji aplikujte na rostliny rajčat. Nic víc nebude třeba. Chalupáři-Zahrádkáři také radili, čím rajčata co nejlépe pohnojit, aby skvěle plodila.

S jakými problémy a chorobami rostlin se na své zahradě potýkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články