Tři pravidla pro rychlý růst petrželky: Teplá půda, namočená semínka a správná hloubka

Ještě ani teď není na výsev petržele pozdě. Pokud se o ni správně postaráte, rychle vyklíčí a poskytne vám doslova záplavu zeleně.

i Zdroj fotografie: 4028mdk09 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Petržel zahradní (Petroselinum crispum) patří do každé zahrady. Je totiž plná důležitých vitamínů. Jde především o vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A, vitamín K a vitamín D. Ovšem obsahuje i další prospěšné makro a mikroživiny jako je draslík, vápník, fosfor a hořčík. A vašemu tělu dokáže také dodat hodně vlákniny, která stimuluje peristaltiku střev a celkově díky tomu zrychluje metabolismus.

Výběr a příprava místa na pěstování

Listová petržel vyžaduje plné slunce a dobře odvodněnou půdu. Pokud ji pěstujete v zahradě, vyberte místo, kde bude rostlina mít přístup k dostatku slunečního světla. Půdu připravte tak, že ji uvolníte a smícháte s kompostem nebo jiným organickým hnojivem.

Výběr semen pro setí

Při výběru semen si vyberte kvalitní a čerstvá semena. Dobrá semena by měla být světlá, hladká a suchá. Pokud si nejste jisti, zda je výsevní materiál stále v dobré kondici, můžete provést test klíčivosti. Jednoduše umístěte semena na vlhký papír a nechte je klíčit. Pokud semena nevyklíčí do 10 dnů, pak je vyhoďte a pořiďte si čerstvá.

Výsev petržele a jak na něj

Semenům listové petržele se nejlépe daří při přímém výsevu do země. Vysejte je do hloubky asi 1 až 2 cm ve vzdálenosti 15 až 20 cm. Pokud pěstujete listovou petržel v květináči, použijte ten dostatečně velký s drenážními otvory na dně.

Velká zásoba petrželky. iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak urychlit klíčení petržele

Před výsevem je podle lidové moudrosti doporučeno zejména namáčení. Semínka petržele můžete například nechat namočená v teplé vodě přes noc. Tím se urychlí proces klíčení. Skvělá je však také kombinace vápna a mléka. Semínka petržele se nechají namočená přes noc v teplém mléce, poté se hojně posypou vápnem a vysévají do půdy.

Udržujte substrát vlhký

Petržel potřebuje vlhké prostředí k růstu, proto je důležité udržovat substrát vlhký, aby se klíčení urychlilo. Při vysévání petržele můžete zeminu už předem navlhčit vodou nebo ji pravidelně postřikovat. A pěstujete-li petržel v květináči, přikryjte ji plastovým sáčkem. Tím vytvoříte skleníkové prostředí, které urychlí klíčení semen. Sáček můžete odstranit, jakmile se první výhonky dostanou nad zem.

Výsev kořenové petržele iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se o petržel starat

Když se listová petržel objeví nad zemí, pravidelně ji zavlažujte, aby zůstala vlhká, ale ne přemokřená. Petržel potřebuje pravidelné zalévání, a to zejména během suchých období. Mladé lístky se obvykle sklízí po několika týdnech až měsících. Během této doby udržujte rostliny v dobrém stavu, odstraňujte plevel a pravidelně kontrolujte, zda nejsou napadeny škůdci.

Pamatujte, že petržel je poměrně nenáročná rostlina a její pěstování není nijak složité. Pokud dodržíte základní pravidla, budete mít brzy krásnou a chutnou úrodu. Musíte však dbát na čerstvost semen a správný výsev, jinak se z plodů své práce zaručeně těšit nebudete.

Jaké bylinky letos pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články