3 důležité věci, které je nutné udělat, když jahody kvetou. Od zálivky po volbu hnojiva

Zjistěte, jak správně pečovat o jahody, když začnou kvést. Některé chyby vás mohou připravit o celou úrodu. Zajistěte si velkou sklizeň těmito jednoduchými kroky.

Kontrola květů jahod i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř každý se těší, až si bude moci v létě vychutnat čerstvé a sladké plody jahod. Aby však byla vaše úroda co největší, musíte těmto rostlinám dopřát tu nejlepší péči. Jedině tak budou plody velké a šťavnaté. Dopřejte jim během květenství tu nejlepší výživu a užijte si opravdu bohatou odměnu. V létě budete sklízet plné košíky sladkých jahod.

Jak o jahody správně pečovat

Mezi nejdůležitější faktory, které ovlivňují vývoj a růst rostlin, je správně zvolené umístění a sousední rostliny. Umístěte je na slunné a teplé místo s velmi úrodnou a dobře propustnou půdou. V ideálním případě do jejich těsné blízkosti vysaďte česnek, který jahody ochrání před útokem slimáků a dalších škůdců. Dostatečně je zalévejte, ale dávejte pozor, abyste je nepřemokřili. Příliš velké množství vody způsobuje uhnívání kořenů.

1. Jak jahody správně zalévat

Je velmi důležité, abyste jim po celou dobu jejich růstu zajistili dostatečný přísun vody. Množství vlhkosti ovlivňuje množství, velikost, šťavnatost i chuť plodů. Pokud jsou dlouhodobě vystavené suchu, většinu nebo všechny své květy shodí, aby přežily. V období horkých a suchých dní je proto obden zalévejte odstátou vodou. Používání studené vody vede k rozvoji houbových chorob a hniloby.

Jahody a zálivka z droždí – osvědčený postup a triky iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Zbavte se rozrůstajícího se plevele

Plevelné rostliny se velmi snadno rozšiřují a často zamořují celou zahradu. V záhonech pak rostlinám ubírají místo a čerpají z půdy zásoby živin. Ty v některých případech prohrají konkurenční boj a vy tak ztratíte celou úrodu. Pokud chcete tomuto problému předejít, pravidelně rostoucí plevel odstraňujte a půdu v záhonu prokypřete, aby mohlo u kořenů docházet k výměně vzduchu.

3. Jahody vydatně hnojte

Jakmile začnou kvést, měli byste je začít pravidelně přihnojovat. Velmi účinnou směs si snadno sami vyrobíte doma a hravě tak nahradíte chemická hnojiva z obchodů. 10 litrový kyblík naplňte natrhanými kopřivami, zalijte vodou až po okraj a přikryjte víkem. Směs nechte odstát 5 dní na tmavém a teplém místě a sem tam promíchejte.

V další fázi naplňte 3 litrové sklenice popelem, nasypte do kbelíku, zalijte vodou a nechte odstát 2 dny. Nakonec 10litrový kyblík naplňte vodou a přidejte půl litru směsi z popela a půl litru směsi z kopřiv. Nálev důkladně promíchejte a aplikujte ke kořenům rostlin. Po této vydaté zálivce budou jahody mnohem vitálnější, zdravější a odolnější.

Jak pěstovat stáleplodící velkoplodé jahody

Čím podporujete růst jahod vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články