Úroda cibule bude obří, skvělé výsledky zařídí manganistan draselný

Aby byla vaše úroda zimní cibule co nejlepší, musíte sadbu správně dezinfikovat – stačí použít obyčejný manganistan.

Jak na velkou úrodu cibule, postará se o ni popel a dolomitová moučka i Zdroj fotografie: Rasbak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Před výsadbou semen nebo sadby cibule je zásadní připravit materiál, aby se zvýšila jeho klíčivost a celkový zdravotní stav, jak píše web UKR. Jednou z účinných metod je namočení semen nebo sadby do roztoku slané vody. Na každý litr vody rozpusťte polévkovou lžíci soli a ponořte materiál do tohoto roztoku přibližně na tři hodiny. Tento proces chrání semena i mladé sazečky před půdními patogeny. Po namočení do solného roztoku semena nebo sadbu důkladně opláchněte, abyste odstranili zbytky soli.

Pomoci může i manganistan draselný

Pokud však chcete ochranu své cibule ještě vylepšit, pak si vezměte k ruce manganistan draselný. Jednoduše si namíchejte roztok s vodou tak, aby byl světle fialový a semena nebo sazečku do něj namočte na 20 minut. Tato lázeň zničí i různé virové choroby a další možné potížisty – více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Výběr správné doby pro výsadbu

Jedno obecné vodítko však říká, že je lepší výsadbu mírně odložit, než riskovat tu příliš brzkou. Cibule je pozoruhodně odolná vůči chladnému počasí, takže výsadbu lze provádět od konce září do konce listopadu, a to v závislosti na místním klimatu a podmínkách,. Jak potvrzuje i web NovyiDoctor.

„Chcete-li zajistit úspěšnou úrodu cibule, zejména v oblastech s nepředvídatelnou zimou, zvažte dvojí výsadbu,“ radí čtenář Luboš H. z Třebíče. „Jedná se o rozdělení výsadby do dvou fází, které od sebe dělí několik týdnů. Zvýšíte tak šanci na úspěšnou úrodu. Cibule vysazená dříve bude mít větší šanci přežít brzké mrazy, zatímco ta později vysazená může být sklizena později v sezóně, v závislosti na místním klimatu. A pokud vám jedna sazba náhodou uhyne, vždy budete mít užitek z té druhé.“

Cibule poroste jako splašená, zařídí to kyselina boritá a trocha popela

Příprava ideálního záhonu pro cibuli

Cibule je obecně odolná a přizpůsobivá zelenina, proto je nalezení ideálního místa pro cibulový záhon podle mých zkušeností poměrně snadné. Jak přesně postupovat, jsme více rozepsali v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Skladování cibule ve snopech iZdroj fotografie: Pixabay
Pro co nejlepší úrodu cibule je třeba tuto plodinu zasadit správně a nejlépe ještě teď – nesmíte však zapomínat na dezinfekci sadby
  • Cibuli se daří na plném slunci, ale některé odrůdy snesou i polostín.
  • Pro cibulový záhon zvolte dobře odvodněnou, mírně vyvýšenou plochu. Cibule nesnáší přemokřenou půdu, proto je zásadní dobrá drenáž.
  • Tato plodiny bývá poměrně shovívavá, pokud jde o typ půdy, ale nejlépe se jí daří v té kypré, dobře odvodněné a úrodné. Nejlepší příprava půdy zahrnuje přidání organické hmoty, například kompostu, pro zlepšení její struktury a úrodnosti.
  • Cibuli také prospěje ochrana před silným větrem, který může poškodit její křehké listy.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při pěstování zimní cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články