Úspěšná výsadba česneku: Chce to biohumus nebo dolomitovou moučku

Česnek vysazený na podzim potřebujete opravdu dobrou vzpruhu, aby se mu dařilo – dejte mu ji. Odvděčí se vám.

Úspěšná výsadba česneku: Potřebujete biohumus nebo dolomitovou moučku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výsadba česneku vyžaduje pečlivé plánování a přípravu půdy. Tento proces začíná leckdy už na konci srpna, jak píše web Optolov, kdy se již záhony připravují na nadcházející zimní sezónu.

Vsaďte na tajnou zbraň – biohumus

Biohumus, známý také jako vermikompost, je organické hnojivo produkované žížalami. „Je bohatý na základní živiny a prospěšné mikroorganismy, které zlepšují strukturu půdy,“ říká náš čtenář Michal L. z Libčan. Při přípravě záhonu pro výsadbu česneku zamíchejte do půdy velké množství biohumusu, abyste obohatili půdu. Tato organická hmota pomáhá zlepšovat úrodnost zeminy a zadržování vody, což česnek rozhodně ocení, jak píše web Semena.

Minerální hnojiva se také hodí

Pro zajištění nezbytných minerálních látek zvažte při česneku přidání minerálních hnojiv. Moje babička mi vždycky říkala, že nejvíce přínosná jsou ta vyvážená, pomalu se uvolňující hnojiva se základními prvky, jako je dusík, fosfor a draslík. Tyto živiny podporují silný vývoj kořenů, zdravé olistění a tvorbu cibulí. Nezapomeňte však dodržet doporučení výrobce pro vhodné dávkování.

Aby se vašemu česneku dařilo hned zjara co nejlépe, musíte právě teď jeho výsadbu podpořit tím správným způsobem iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašemu česneku dařilo hned zjara co nejlépe, musíte právě teď jeho výsadbu podpořit tím správným způsobem

Dolomitová moučka česneku svědčí

Dolomitová moučka, získávaná z vápence, je pro česnek vynikající půdní přísadou. Slouží dvojímu účelu, zvyšuje pH půdy a poskytuje zdroj vápníku a hořčíku. Česnek preferuje mírně zásaditou půdu a dolomitová moučka pomáhá udržovat optimální hladinu pH. S dobře připravenou půdou můžete česnek vysadit i v prosinci, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali.

Výsev krycích plodin (volitelně)

Chcete-li dále zlepšit strukturu půdy a obohatit ji o organické látky, zvažte výsev krycích plodin, jako je svazenka (Facelia). Krycí plodiny pomáhají předcházet erozi půdy a potlačují plevele. Přestože se jedná o nepovinný krok, může z dlouhodobého hlediska výrazně prospět vaší úrodě česneku.

Výsadba česneku a obohacování živinami

Při sázení každého stroužku česneku přidejte do výsadbové jamky malé množství dolomitové moučky nebo dřevěného popela. Tyto přísady dále přispívají k udržení optimálního pH půdy a poskytují další živiny. Tento postup podporuje zdravý vývoj česnekových cibulek a růst robustních rostlin.

Česnek vysazený na podzim potřebujete opravdu dobrou vzpruhu, aby se mu dařilo – dejte mu ji iZdroj fotografie: Depositphotos
Česnek vysazený na podzim potřebujete opravdu dobrou vzpruhu, aby se mu dařilo – dejte mu ji

Zařazením biohumusu, minerálních hnojiv a dolomitové moučky do záhonu s česnekem vytvoříte ideální podmínky pro jeho zdravý růst. A to za trochu té práce navíc opravdu stojí. A pokud vám trocha stroužků zbude, dejte je pokojovým rostlinám – jak Chalupáři-Zahrádkáři zjistili, dokážou je skvěle ochránit před různými škůdci (zejména těmi půdními).

Jaké jsou vaše osvědčené triky při výsadbě česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články