Už žádné housenky v zelí, odeženou je esenciální oleje a tekuté mýdlo

Aby vaše zelí nepadlo za oběť žravým škůdcům, musíte si jeho vitalitu pojistit. Skvěle vám poslouží třeba obyčejné mýdlo.

Housenky na zelenině i Zdroj fotografie: Tom Phillips / Creative Commons / CC BY-NC 2.0
                   

Bělásci nebývají na zahradách právě vítáni. Nejen, že do konce vegetačního období ještě stihnou jejich housenky napáchat nemalé škody, ale navíc začíná doba páření a kladení vajíček, které vám připraví nemilé překvapení v příštím roce. Na mšice však můžete vyzrát – třeba za pomoci mýdla a oleje, jak radí web VašeKovovýroba.

Jak housenky v zahradě škodí

Jakmile tyto parazity na rostlinách objevíte, musíte začít jednat co nejdříve. Jedině tak máte šanci, že rostliny stihnete včas zachránit. Během pár dní totiž dokážou tito škůdci zmařit veškerou vaši zahradnickou snahu. Většinou se vyskytují na stoncích nebo spodní straně listů a živí se mladými listy – ale v případě nouze nepohrdnou opravdu čímkoli (nedotčené nechají snad jen tvrdé košťály). Rostliny pak začínají rychle strádat a postupně umírat.

Přírodní lék na slimáky, šneky a housenky: Odežene je kombinace octa a popele

Jak na postřik z oleje a mýdla

Pokud ovšem něco housenky opravdu nemusí, jsou to hořké chutě. A právě tak jim bude chutnat nimbový nebo neemový olej (vybírejte však ty pravé s označením éterický nebo esenciální, jak radí web Zdraví z Afriky). Stačí v 10 litrech vody rozmíchat 20 kapek tohoto prostředku, přidat lžičku tekutého mýdla (díky němu postřik lépe ulpí na listech) a vše aplikovat na zelí. Aplikaci opakujte jednou týdně nebo po dešti.

Postřik proti housenkám může být levný, pomůže jedlá soda iZdroj fotografie: Pixabay
Zelí mají žraví škůdci obzvláště v oblibě. Naštěstí je můžete snadno vyhnat díky jednoduchým domácím produktům.

Tím docílíte toho, že se housenky do vaší zahrady jen tak nevrátí. Vybírejte si však k této činnosti slunné klidné dny, kdy nehrozí, že by vítr snížil účinnost postřiku nebo déšť spláchl jeho vrstvu z listů a stonků. Kvetoucí rostliny, na něž je možné postřik také použít, pak po zmizení všech škůdců opláchněte čistou vodou. A pokud nemáte žádný olej po ruce, radí Chalupáři-Zahrádkáři použít třeba osvědčenou sodu.

Jak řešíte problém se žravými housenkami na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články