Přírodní lék na slimáky, šneky a housenky: Odežene je kombinace octa a popele

Ochraňte svou zahradu před těmito nejčastějšími škůdci. Pomohou vám k tomu jen dvě suroviny z vaší domácnosti. Smíchejte ocet a popel a po slimácích nezbydou ani stopy.

i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Abyste si mohli v létě užít opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů, musíte své záhony ochránit před škodlivými druhy hmyzu. Mezi nejčastější záškodníky patří šneci, slimáci a housenky, kteří vás během chvilky dokáží o celou sklizeň připravit. Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak se s nimi snadno a účinně vypořádat jen za použití domácích surovin.

Jak předejít napadání škůdci

Nezávisle na tom, jak moc se o svou zahradu staráte a kolik péče jí dopřejete, stále je součástí ekosystému, a proto bude neustále součástí života prospěšného i škodlivého hmyzu. Vhodnou úpravou zahrady však lze přemnožování škůdců předejít. Šneci a slimáci se přes den schovávají na stinných a vlhkých místech. Jejich redukcí tak snížíte šanci, že se tito plži budou na vaší zahradě zdržovat.

Jak vyrobit postřik proti škůdcům

Nemusíte nutně kupovat drahé prostředky plné nebezpečných chemikálií. Jejich dlouhodobé používání negativně ovlivňuje zdraví rostlin i vaše vlastní. Sáhněte namísto toho po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a vyrobte si doma vlastní účinný přírodní přípravek. K jeho výrobě budete potřebovat jen 5 litrů vody, 5 lžic popela, půl hrnku octa, 50 gramů čistého alkoholu a 1 lžíci mýdla.

jak odstranit slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup přípravy

Nejdříve smíchejte popel s trochou vody a přeceďte přes gázu. Následně přidej zbylé ingredience a důkladně promíchejte. Nakonec přelijte hotovou směs do nádoby s rozprašovačem a naneste na napadené rostliny ze všech stran i na okolní zeminu. Pro dosažení co nejlepších výsledků je potřeba jej aplikovat alespoň dvakrát týdně.

Vytvořte bariéru

Rostliny před plži ochráníte také vrstvou materiálu, kterou nejsou šneci, slimáci, ani housenky schopni přelézt. Tu vytvoříte například z rozdrcených vaječných skořápek, silné vrstvy popela, křemeliny nebo kávové sedliny. Stačí zvolenou směs nasypat okolo rostlin a nechat působit. Po každém dešti je však potřeba pro rostliny vyrobit novou ochranu. Pomohou vám také měděné pláty, které lze připevnit k vyvýšeným záhonům nebo z nich vytvořit obal okolo rostlin.

Jak na slimáky bez chemie

Jak bojujete se škůdci na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články