S vyhazováním skořápek nespěchat, na zahradě mají mnoho využití

Skořápky z vajec dokážou dodat rostlinám živiny a ochránit je před škůdci. Rozhodně je proto nevyhazujte a naučte se je správně aplikovat.

i Zdroj fotografie: FlickreviewR / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud v péči o svou zahradu používáte speciální hnojiva nebo postřiky, může se vám váš koníček pěkně prodražit. Přitom existuje celá řada možností, jak si tyto přípravky vyrobit doma, a to bez zbytečné chemie a skoro zadarmo. Jednou z nich je využití vaječných skořápek. Tento kuchyňský odpad totiž obsahuje prvky, jako jsou vápník, fosfor, hořčík a železo, které mají pozitivní vliv na vývoj a prospívání všech druhů zeleniny. Způsobů, jak vaječné skořápky v zahradě využít, je hned několik.

Vaječné skořápky jako základ pro hnojivo

Živiny obsažené ve skořápkách můžete využít hned několika způsoby. Jedním je rozemlít je na prášek, který zapracujete do zeminy nebo ho vsypete do připravených důlků před výsadbou sazenic. Vytvořit můžete i výživný roztok – skořápky zalijte vroucí vodou a nechte dvě až tři hodiny louhovat, aby se živiny uvolnily do vody. Nechte vychladnout, zřeďte vodou v poměru 1:1 a teprve poté plodiny zalejte. Rozdrcené vaječné skořápky můžete také přidat do kompostu.

Ekologický květináč na sazeničky

Vaječné skořápky vám pomohou ušetřit i na květináčích nebo sadbovačích, můžete si v nich totiž předpěstovat malé sazenice. Takový květináč se navíc zcela rozloží a nezůstane po něm žádný odpad. Skořápky vymyjte a osušte. Poté je naplňte substrátem na klíčení a vysejte semínka. Rostoucí sazeničky budou ze skořápky pobírat potřebné živiny. Jakmile budou rostlinky dostatečně vyvinuté, již je nevyndávejte, ale přesaďte je na záhon i s vajíčkem (to však na spodní straně rozklepněte, aby kořeny snáze prorostly ven).

Vajíčka v platě iZdroj fotografie: Pexels

Skořápkami proti škůdcům

Valná většina zahradníků ví, jak dokáže záhony zpustošit plzák španělský a jemu podobní tvorové. Nechcete-li proti nim používat chemii nebo je pravidelně namáhavě sbírat, vyzkoušejte vaječné skořápky. Rozdrťte je a vysypejte na záhon okolo ohrožených plodin. Pokud bude vrstva dostatečně silná a bez mezer, slimáci přes ni k zelenině neproniknou. Bonusem navíc budou živiny, které se ze skořápek budou postupně uvolňovat do půdy.

Naučte se bojovat se slimáky bez zbytečné chemie.

Jak využíváte vaječné skořápky v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články