Tvorba vlastního kompostu aneb jak docílit pokud možno nejlepších výsledků

Kompostováním můžete využít biologický odpad ze své domácnosti a ještě dodat potřebné živiny rostlinám na zahradě. Takto si kompost snadno vytvoříte.

jako založit kompost i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemusíte kupovat drahá speciální hnojiva plná nebezpečné chemie, abyste svým rostlinám dodali nezbytnou výživu. Místo toho se vám nabízí mnohem ekologičtější a ekonomičtější řešení. Kompostováním můžete znovu využít zbytky jídla a snížit množství vyprodukovaného odpadu. Ušetříte tak nejen své peníze, ale taky životní prostředí. Těchto pár jednoduchých kroků vás provede jeho založením.

Proč používat na zahradě kompost

Není nic lepšího, než se v péči o zahradu inspirovat přírodou a jejími procesy, a aplikovat je při pěstování vlastních rostlin. Vyzrálý kompost vám poslouží jako vynikající přírodní hnojivo. K jeho výrobě potřebujete jen rostlinný odpad, který takto snadno a užitečně znovu využijete. Připravenou směsí můžete obohatit půdu, která bude poté mnohem vzdušnější a kypřejší, nebo jí přihnojit rostliny a podpořit jejich růst.

Jak založit kompost na zahradě

Kompostovat můžete několika způsoby. Jeden způsob nabízí využití dřevěných nebo plastových nádob a druhý tvorbu kompostovací haldy. Než se však do jeho tvorby pustíte, vyberte na zahradě vhodné místo. To by mělo být co nejdál od vašich záhonů (protože může lákat velké množství škůdců) a chráněno před silným větrem. V ideálním případě založte kompost na polostiném a vlhkém místě, které podpoří procesy rozkladu.

tvorba kompostu iZdroj fotografie: Depositphotos

Založení kompostu krok za krokem

Celý proces je velmi snadný a téměř není možné udělat chybu. Stačí se řídit tímto jednoduchým návodem a brzy budete mít velkou zásobu vynikajícího přírodního hnojiva. Nejprve na zvoleném místě vykopejte jámu hlubokou 20 – 30 cm. Do jejích rohů umístěte dřevěné tyče a k nim po stranách přitlučte desky. Velikost a výšku kompostéru přizpůsobte svým potřebám.

Na dně proveďte jednoduchou drenáž a zasypte ji silnou vrstvou nalámaných větví. Tím položíte první vrstvu kompostu. Další vytvořte ze shrabaného listí, slámy, rašeliny nebo posekané trávy. Pokud můžete, přidejte trochu vyzrálého kompostu, který veškeré procesy uvnitř hromady nastartuje. Čerstvý organický odpad vždy přidávejte na tento základ a nechte směs postupně vyzrát.

Jak založit a vést kompost

Jaká pravidla při kompostování dodržujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články