Šup s popelem pod jahodové keře, příští rok bude více plodů

Jakmile jahody přestanou plodit, nastává ideální doba k přípravě keřů na příští sezonu. S trochou dřevěného popela budou v příštím roce plné sladkých a šťavnatých plodů.

Krásnou úrodu jahod zajistí obyčejný manganistan draselný i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody patří bezesporu mezi nejoblíbenější ovoce, na které se většina lidí těší po celý rok. Abyste si však mohli vychutnat co největší a nejchutnější úrodu, musíte svým rostlinám zajistit ty nejlepší podmínky a zároveň je ochránit před vznikem nemocí, houbových chorob a škůdci. Některé škodlivé druhy hmyzu přezimují poblíž užitkových záhonů, a proto je dobré půdu v nich ošetřit popelem.

Příprava rostlin na zimu

Přestože venku ještě panuje léto a teploty často dosahují teplotních rekordů, na vaší zahradě nastává ideální čas k přípravě některých rostlin na pomalu se blížící podzim. Vhodné je s těmito pracemi započít, jakmile sklidíte poslední úrodu. Abyste vyčerpaným rostlinám ještě dodali dávku potřebných živin, a zároveň zbavili půdu případných škůdců, nasypte do záhonu trochu popela.

Co budete k přípravě hnojiva potřebovat

Přestože je v dnešní době k dostání velké množství speciálních hnojiv, kvůli velkému množství toxických látek se jejich používání z dlouhodobého hlediska nedoporučuje. Namísto toho si doma vyrobte přírodní alternativu, která je mnohem šetrnější a bezpečnější nejen k životnímu prostředí, ale i vašemu vlastnímu zdraví. Jedinými potřebnými surovinami přitom jsou dřevěný popel a tabáková směs.

Výhody hnojiva z popela

Kromě ostrých hran popela, které někteří škůdci nemají rádi, jim vadí také jeho složení. Kvůli obsahu uhličitanu vápenatého, křemičitanu vápenatého, síranu, vápníku a dalších látek, mění půdní vlastnosti. Touto směsí snadno a účinně obohatíte substrát v záhonu a doplníte vyčerpané zásoby živin, a zároveň odpudíte některé škůdce, kteří se v takovém prostředí necítí dobře. Dokonce tím můžete předejít vzniku některých houbových chorob.

mulčování jahod iZdroj fotografie: Piqsels
Jedinými potřebnými surovinami pro přípravu účinného hnojiva jsou dřevěný popel a tabáková směs

Jak vyrobit hnojivo z popela

Výroba této hnojící směsi je velmi rychlá a jednoduchá. Stačí jen obě složky smíchat ve stejném poměru a rovnoměrně nasypat mezi jahodové keře. Tabák je navíc díky obsahu nikotinu pro některé druhy hmyzu toxický. Aplikujte připravenou směs v srpnu na záhony a v září tento postup pro dosažení co nejlepších výsledků opakujte. Takto budou vaše jahody v bezpečí, a zároveň jim zajistíte ideální podmínky k dalšímu růstu.

Přírodní bariéra z popela

Dřevěný popel lze použít také jako přírodní bariéru, přes kterou šneci ani slimáci nepřelezou. Pokud jej nasypete okolo rostlin nebo záhonů, vytvoříte tak rostlinám dostatečnou ochranu. Nevýhodou však je, že po každé zálivce nebo dešti budete muset celý postup zopakovat. Vyhnout byste se měli používání nekvalitního popela ze spálených zbytků a nekvalitních materiálů. V takovém případě byste mohli půdu v záhonech omylem kontaminovat.

Jak na pěstování jahod

Čím hnojíte jahody v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články