Vaječné skořápky by vyhodil jen blázen, na zahradě podpoří růst plodin

Pokud potřebujete šikovný prostředek pro výživu celé zahrady, pak si určitě k ruce vezměte vaječné skořápky. Obsahují mnoho živin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před vyhozením jakékoli věci do odpadu se zkuste zamyslet nad tím, zda by pro vás nemohla mít ještě další využití. Vaječné skořápky jsou často přehlíženým zdrojem živin, které mohou být velmi prospěšné pro zahradní půdu i rostliny.

Jaké živiny obsahují vaječné skořápky

A které výživné látky můžete díky tomu oběžnému odpadu své zahradě dopřát? Jejich výčet je opravdu dlouhý a rozhodně s vyplatí ho znát:

  • Vápník – Skořápky jsou z více než 90 % tvořeny vápenatými sloučeninami, převážně karbonátem vápenatým (CaCO3). Vápník je klíčový pro posílení buněčných stěn rostlin a pomáhá předcházet různým vývojovým problémům jako je například hniloba květů u rajčat.
  • Hořčík – Přestože ve skořápkách není hořčík obsažen v tak vysokých množstvích jako vápník, je důležitý pro fotosyntézu, protože je součástí chlorofylu, který rostlinám umožňuje přeměňovat sluneční světlo na energii.
  • Draslík – Tento minerál pomáhá rostlinám lépe využívat vodu a podílí se na mnoha dalších životně důležitých procesech, včetně syntézy bílkovin a fotosyntézy.
  • Fosfor – Ve skořápkách je sice fosfor obsažen v menším množství, ale je nezbytný pro zdravý růst kořenů a vývoj květů a plodů.
  • Sodík – I když rostliny potřebují sodík jen v malých množstvích, i on se podílí na některých důležitých procesech v čele s fotosyntézou a transportem živin, jak informuje web VašeLepšíÚčetnictví.
  • Zinek – Nezbytný pro výrobu několika důležitých enzymů a hraje roli v růstových procesech a rozvoji rostlin.
Krmení pro slepice

Dejte slepicím vápník, budou pak snášet mnohem častěji

Použití vaječných skořápek na zahradě je jednoduché. Skořápky stačí rozmělnit na menší kousky nebo rozdrtit na prášek a přidat přímo do půdy nebo kompostu, jak radí web iReceptář. Tím se postupně uvolňují tyto živiny a pomáhají zlepšit strukturu půdy a podporují zdravý růst rostlin. Já to tak podle návodu své babičky dělám už léta a zahrada mi jen kvete.

Kompostování vaječných skořápek

Abyste optimalizovali jejich rozklad a zabránili tomu, aby do kompostu přitahovaly živočichy, je nejlepší vaječné skořápky před přidáním rozdrtit na malé kousky. O zbytek se časem postará proces kompostování, který úlomky skořápek postupně začlení do bohatého, výživného kompostu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali v minulém článku.

Pokud máte rádi vejce, určitě byste neměli vyhazovat jejich skořápky. Na zahradě vám totiž mohou opravdu skvěle pomoci. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte rádi vejce, určitě byste neměli vyhazovat jejich skořápky. Na zahradě vám totiž mohou opravdu skvěle pomoci

Brousek na nože ze skořápek

Pokud dáte vaječné skořápky třeba zamrazit společně s vodou do silikonové formy na led, vznikne vám spolehlivý brousek na nože. Navíc ho budete mít v mrazáku vždy připravený.

7 nápadů na šikovné využití vaječných skořápek doma i na zahradě

Jak využíváte vaječné skořápky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články