Vánoční stromek nevyhazujte. Má řadu zajímavých využití

                   

Vánoční stromek doma jistě máte. Co ale s ním ve chvíli, kdy přijdou Tři králové a nastává doba k jeho odstrojení? Řada lidí ho vyhodí, což je velká chyba. Společně se podíváme na to, jak se dá velmi efektivně a zajímavě využít.

Jako dekorace

Posloužit může skvěle i jako dekorace na vaší zahradě. Pokud je v květináči, o to lépe, jelikož vám klidně vydrží i několik dalších let. Může se skvěle vyjímat třeba u terasy nebo pergoly, stejně jako kdekoliv jinde. Esteticky zpříjemníte jakoukoliv zahradu.

Ideální na kompost

I vánoční stromek se dá kompostovat. Stačí ho jenom nařezat na menší kousky. Ideální jsou zde samozřejmě jednotlivé větve. Kmen nutně řezat nemusíte, jelikož ten buď vyhodíte, nebo ho použijete dále. Jak konkrétně tomu může být, na to se samozřejmě také společně podíváme.

Dřevo lze spálit

Pokud vám zbydou silnější větve, které určitě nebudete kompostovat, tak je můžete spálit. Pokud máte krb nebo krbová kamna, klidně je použijte. Pokud nemáte, můžete dřevo klidně uložit a přijde vhod na léto. Až si budete opékat buřty, nebo když budete rozpalovat svůj gril.

Ochraňte rostliny

Jdeme na další využití vánočního stromečku. Tentokrát se podíváme na jednotlivé větvičky. Ty může použít každý zahrádkář, jelikož skvěle přijdou vhod ve chvíli, kdy chcete své rostliny ochránit před mrazem. Jednotlivé větve stačí ořezat a poté opatrně položit na vaše záhony.

Krmivo pro zvířata

Nevyužité vánoční stromky dnes běžně putují do zoologických zahrad, kde jsou uplatňovány jako krmivo pro zvířata. I takto můžete využít ten svůj. Jenom pozor na to, zda na něm nejsou ještě nějaké zbytky ozdob, nebo dokonce i háčky. V tu chvíli by mohl být daná stromeček životu nebezpečný.

Zimní dekorace

Věnce z jehličí, nebo větvičky do vázy nemusí být nutně jenom vánoční dekorací. Přijdou vhod klidně celou zimu. I proto stromek nemusíte vyhazovat a užijete ho i tímto stále velmi zajímavým a samozřejmě také jednoduchým způsobem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články