Tykve (mezi něž dýně patří) se na našich zahradách objevují velmi často. Není divu. Rychle rostou, vyžadují minimum péče a jejich plody nás zásobí množstvím vitamínů a minerálů. A jako bonus dobře uskladněné ve sklepě také dlouho vydrží. Jak si vypěstovat tak bohatou úrodu, aby vám ji záviděli i sousedi? Tajemství tkví ve správném výsevu.
Aby tykve vystartovaly opravdu dobře
Nezáleží na tom, jaký druh si pořídíte. Nejčastěji u nás bývá k vidění Cucurbita maxima alias oblíbená dýně hokaido s jedlou slupkou a lahodnou chutí (jako jediná se nemusí loupat). Pořídit si však můžete i semínka Cucurbita pepo, což je například cuketa, patison ale i asi nejznámější druh tykve – dýně olejná. A nesmíme zapomenout ani na osivo i na Cucurbita moschata čili muškátovou dýni.
Vysévat je můžete začít zhruba od poloviny května, ale vždy se samozřejmě řiďte počasím. Semínka vložte do malého důlku v záhonu a co do velikosti spony se orientujte podle odrůdy (čím větší, tím výraznější vzdálenost mezi rostlinami je potřeba). Připravte se na to, že zpočátku půjde o pomalý proces. Dýním zkrátka nějakou dobu trvá, než se do toho dají. Avšak pak vás nepřestanou překvapovat svou bujností.
Zaměřte se zejména na výživnost půdy
Tykve všeobecně umí být velmi náročné na živiny. I proto se v minulosti pěstovaly na kompostu, ale dnes už víme, že z něj vytáhnou naprostou většinu živin, čímž vás připraví o jeho další použití v zahradě. Mnohem lepší je tedy jejich vysetí na záhon obohacený humusem nebo právě dobře vyzrálým kompostem. Zpočátku také potřebují více zálivky (nikdy ne na listy), později samy prokoření dostatečně hluboko.
Prvních planých květů se nelekejte
Jako první se objevují květy samčí (slůvko plané je v tomto případě jejich laickým označením), a dýně tedy neplodí. To nastává teprve poté, kdy se na bočních výhonech objeví i květy samičí. U prvních květů tedy není na místě panikařit. Květy však rozhodně nestříhejte (i tuto chybu neznalí zahrádkáři často dělají), jakmile totiž vykvetou i ty samičí, nebudou se mít kde opylit. Tak jednoduché to je.
O vše se obvykle starají včely a čmeláci. Pokud jich však na zahradě nemáte dost, klidně květy opylte vlastnoručně. Můžete navzájem použít i květy tykví ze stejného rodu (např. tykev + patison), aniž by se to jakkoliv negativně projevilo na jejich plodech. Problémem by byla až případná semena (takže by vám vyrostly třeba pěkně placaté cukety), ale ta si stejně nejspíš uchovávat nechcete, takže vlastně o nic nejde.