Velká úroda česneku je na dosah, k pěstování postačí jen plastová lahev

Předpěstujte si doma česnek pomocí plastové láhve a těšte se následně z bohaté úrody. Takto si může tuto zeleninu doma snadno vypěstovat úplně každý.

Pěstování česneku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic lepšího než plody vypěstované na vlastní zahrádce. Všechna práce a čas, který rostlinám v průběhu roku věnujete, se vám několikanásobně vrátí v podobě bohaté a chutné úrody. Pusťte se do pěstování česneku. Nejenže je to chutným dochucovadlem mnoha pokrmů, ale bývá také velmi ceněn pro vysoký obsah prospěšných látek.

Předpěstování česneku doma

V první řadě je potřeba připravit si plastové láhve. Jejich ideální velikost je o objemu 1,5 l. Nejdříve odstraňte etikety a vyčistěte stopy od lepidla. Jakmile máte hotovo, rozdělte si pomyslně délku láhve na tři části a do každé načrtněte jeden kruh. Pokud si netroufáte od ruky, můžete obkreslit víčko láhve, a tím si práci usnadnit. Následně víčkem láhev opět uzavřete a kruhy ostrým nožem opatrně vyřízněte.

Příprava česneku na pěstování

Paličky nejprve zbavte vrchní slupky. Jednoduše vrchní vrstvu ručně oloupejte, aby nebránila česneku růst. Jakmile máte nachystáno, odřízněte vrchní špičky jednotlivých stroužků tak, aby se vám celá palička nerozpadla. Takto připravený česnek můžete zasadit do láhve s vodou a nechat zakořenit. 

pěstování česneku iZdroj fotografie: Depositphotos

Proces zakořenění

Připravenou láhev s otvory je potřeba naplnit vodou. Aby se vám později nepřetočila, můžete na její strany nalepit volná víčka, která zajistí její stabilitu. Takto zabráníte možnému vylití vody. Přes jeden vyřezaný otvor láhev naplňte a postavte na slunné a teplé místo. Připravené paličky česneku posaďte do vyřezaného otvoru tak, aby se vody dotýkala pouze jejich spodní část. Už za dva dny porostou z česneku nové kořeny a některé stroužky začnou klíčit.

Přesazování česneku

Zhruba po pěti dnech paličky z láhve vyjměte a rozdělte na jednotlivé stroužky, aniž byste poškodili jejich kořeny. Připravené rostliny můžete zasadit do záhonu nebo pěstební nádoby. Tu naplňte úrodným a dobře propustným substrátem a na její povrch nasypte jednu až dvě hrsti podrcených vaječných skořápek. Promíchejte se zbytkem substrátu a začněte sázet.

Vždy si nejprve vytvořte důlek, do kterého vložíte stroužky mladého česneku. Mezi jednotlivými rostlinami se snažte dodržovat rozestupy alespoň 10 cm, abyste jim zajistili dostatek prostoru k růstu. Tím také zajistíte dobré proudění vzduchu mezi jednotlivými výhonky a přísun slunečních paprsků. Jakmile máte hotovo, nasypte na povrch ještě trochu vaječných skořápek a zalejte vodou z rozprašovače. Za pár týdnů budete moci sklízet.

Pár rad, jak pěstovat česnek

Jak pěstujete česnek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články