Velká zásoba ředkviček je zaručena, to vše díky platu vajec

Pěstování ředkviček je mnohem jednodušší, než si mnoho lidí myslí. Skvěle vám v tom může pomoci i odpad, který běžně vyhazujete.

Velká zásoba ředkviček je zaručena, to vše díky platu na vejce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ředkvičky jsou oblíbenou zahradní zeleninou díky svému rychlému růstu a snadnému pěstování. Ovšem pro zahrádkáře, kteří chtějí maximalizovat jejich výnosy pomocí efektivního rozprostření a regulace plevele, se podle webu NašeZahrada nabízí inovativní řešení v podobě opětovného využití kartonů od vajec.

Optimální podmínky pro růst ředkviček

Ředkvičkám se daří v chladném počasí, takže jsou ideální pro časné jaro a podzimní zahradničení. Dávají přednost dobře propustné, úrodné půdě s pH mezi 6,0 a 7,0. Dostatečné sluneční světlo a stálá vlhkost jsou pro vývoj křupavých a chutných bulviček zásadní.

  • Ředkvičky vyžadují kyprou půdu, aby se jejich kořeny mohly rozšiřovat. Před výsadbou zajistěte, aby byla půda zrytá do hloubky alespoň 6-8 cm,  jak informuje web ProŽeny.
  • Do půdy zapravte vyvážené hnojivo nebo vyzrálý kompost, který dodá potřebné živiny pro rychlý růst.

Použití kartonů od vajec pro výsadbu ředkviček

Kartony od vajec, obvykle vyrobené z mnohokrát recyklovaného kartonu, jsou vynikajícím nástrojem pro uspořádání semen ředkviček ve správných rozestupech. Z kartonu odřízněte víko a použijte základnu s jednotlivými držáky na vajíčka. Poté karton umístěte naplocho na připravený povrch půdy. Do každé přihrádky vhoďte jedno semínko ředkvičky.

jak na správné skladování ředkviček

Metoda pro vypěstování dokonalých ředkviček za pouhé dva týdny. Tajnou fintu zahradníků musí každý znát

Tím zajistíte rovnoměrné rozmístění a zabráníte přehuštění rostlin. Nakonec lehce zasypte semena zeminou nebo jednoduše karton trochu přitlačte, aby se semena dostala do kontaktu s půdou pod ním. A jaké jsou hlavní výhody tohoto postupu?

  • Lepší klíčivost semen: Karton pomáhá udržovat dostatečnou vlhkost kolem každého semínka.
  • Potlačení plevelů: Karton funguje jako mulč a omezuje růst plevele kolem mladých rostlin ředkviček.
  • Biologická rozložitelnost: Karton se časem rozloží a obohatí půdu o organickou hmotu.
Ředkvičky jsou mezi milovníky zeleniny velmi oblíbené zejména kvůli své křupavosti a šťavnatosti. Jejich pěstování je snadné. iZdroj fotografie: Piqsels
Ředkvičky jsou mezi milovníky zeleniny velmi oblíbené zejména kvůli své křupavosti a šťavnatosti. Jejich pěstování je snadné

Zalévání a péče o ředkvičky

Pro vývoj ředkviček je zásadní především důsledná zálivka, protože i občasné vyschnutí může vést k jejich praskání nebo k přílišné pálivosti bulviček. Ředkvičky jsou připraveny ke sklizni již tři týdny po výsadbě a díky rychlému dozrávání jsou vynikající plodinou pro průběžné pěstování během celého vegetačního období. Více o jejich pěstování psali Chalupáři-Zahrádkáři už dříve.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování ředkviček?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články