Velké a zdravé mrkve na dosah ruky, v hlavní roli manganistan draselný

Úroda velké a šťavnaté mrkve není vždy samozřejmostí. Pokud si ji letos chcete pojistit, pak vsaďte na obyčejný manganistan draselný.

Úrodu velké a zdravé mrkve zařídí manganistan draselný i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Správné hnojení mrkve je klíčovým krokem pro zajištění jejího úspěšného růstu a vývoje. Naštěstí existuje několik účinných metod, které vám pomohou dosáhnout bohaté úrody. Jednou z klíčových složek tohoto procesu je manganistan draselný a jeho použití je opravdu jednoduché.

Jak vyživit mrkev manganistanem

Prvním krokem je příprava roztoku manganistanu draselného. Vezměte sklenici vody a rozpusťte v ní 3 gramy manganistanu draselného. Poté jej důkladně promíchejte, abyste zajistili homogenitu roztoku a předešli tak jakémukoli poškození rostlin. Nakonec hotový přípravek přelijte do 10litrového kbelíku, přidejte vodu a dobře promíchejte. Tento roztok použijete k zalévání záhonu s mrkví.

Před aplikací hnojiva vždy záhon dobře zalijte, aby se půda zvlhčila. Půl hodiny po zalití můžete použít hnojivo – určitě ne dříve. Pokud máte dojem, že vše mrkev roste na opravdu chudé půdě, pak sáhněte ještě po kyselině borité. Účinné hnojivo připravíte rozpuštěním 3 gramů ve 200 ml horké vody. Poté tento roztok přidejte do kbelíku s roztokem manganistanu draselného a dobře promíchejte.

Úrodu velké a zdravé mrkve zařídí manganistan draselný iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vlastně manganistan funguje

Bor, který je obsažen v manganistanu draselném, podpoří aktivní růst mrkve, zvýší výnos a zlepší odolnost proti nejrůznějším škůdcům. Jeho použití rovněž brání rozvoji houbových a bakteriálních chorob a podporuje vývoj kořenů. Jeho antiseptické vlastnosti navíc mohou mrkev chránit před škůdci a hmyzem, kteří mohou poškodit kořeny mrkve v půdě.

Myslete však na to, že při aplikaci roztoku manganistanu draselného je nezbytné dodržovat doporučené dávkování a pokyny. Jeho nadměrné používání totiž může vést k popálení podzemních částí mrkve, což by se velmi negativně podepsalo na vaší úrodě. A to byste zcela jistě nechtěli. A nezapomeňte také na to, že pro maximalizaci úrody je rovněž nutné mrkvi zajistit dostatek slunečního světla, optimální závlahu a pravidelné pletí.

Úrodu velké a zdravé mrkve zařídí manganistan draselný iZdroj fotografie: Pixabay

Pomůže i hnojení dřevěným popelem

Mrkve může vyživit i docela obyčejný popel. Na připravenou půdu nasypte tenkou vrstvu dřevěného popela a jemně jej zapracujte do hloubky několika centimetrů. Tím se živiny postupně uvolní do půdy a zpřístupní se vyvíjejícím se rostlinám mrkve. Myslete však na to, že nadměrné množství tohoto přírodního hnojiva může zvýšit pH půdy, takže se pro optimální růst této zeleniny stane příliš zásaditou. Proto se doporučuje jen mírná aplikace tohoto prostředku, a to zejména v případě, že je vaše půda již zásaditá nebo má pH vyšší než 7.

Dřevěný popel ovšem mrkvi poskytuje nejen základní živiny, ale má pro ni nachystány i další výhody. Jeho zásaditá povaha pomáhá neutralizovat kyselé půdy a vytváří vyváženější prostředí pro růst rostlin. Kromě toho také působí jako přírodní repelent proti některým škůdcům a hmyzu, kteří mohou vaši úrodu poškodit. Pokud ho použijete jako bariéru v okolí rostlin, slimáci a plži se k nim ani nepřiblíží. Vaše úroda tak rozhodně nebude ničím ohrožena.

Jak se o své záhony s mrkví staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články