Vše co potřebujete vědět o správném pěstování okurek. Neslýchané finty zkušených zahrádkářů

                   

Jaro už je za dveřmi a s ním přichází i čas výsadby různých druhů zeleniny. Tu si můžete koupit buď jako semínka, které necháte ve vatě vyklíčit na teplém, vlhkém a slunném místě, nebo si koupíte přímo vyklíčené malé rostlinky, které si jenom nasadíte na požadované místo. V tomto článku si vysvětlíme, jak se nejlépe starat o rostlinky okurek a jak docílit nejlepších výsledků v jejich pěstování.

První hnojení okurek

Po vyklíčení rostlinek, v době, kdy mají přibližně tři až čtyři listy, je nejlepší čas na podporu jejich růstu. Na roztok, který těmto účelům dokonale poslouží budeme potřebovat 30 kapek jódu, 20 gramů mýdla, jeden litr mléka a kbelík s vodou. Všechny tyto přísady smícháme dohromady a hnojíme rostlinky jednou za 10 dní. Tento roztok je vhodné aplikovat rozprašovačem přímo na malé rostlinky.

iZdroj fotografie: Freepik

Pevné a zelené stonky

Existuje rovněž hnojení, které podporuje správný růst a pevnost stonků. To lze rovněž namíchat v pohodlí domova, a to následujícím způsobem. Do kbelíku si nadrobíme chleba, který necháme přes noc rozmočit ve vodě. Ráno přilijeme do kbelíku malou lahev jódu. Všechno promícháme a vzniklý roztok před použitím zředíme trochou vody. Rostlinky hnojíme jednou za dva týdny. Díky tomuto roztoku budou stonky sazeničky stále krásně zelené a velmi pevné.

Dalším účinným hnojivem je roztok syrovátky, cukru a vody, který dodá našim okurkovým rostlinám sílu, pro mnohem lepší úrodu. V kbelíku s vodou si rozpustíme 150 gramů cukru a přilijeme dva litry kvalitní syrovátky. Hotové hnojivo si přelijeme do rozprašovače a pomocí něj tento roztok naneseme na rostlinky.

iZdroj fotografie: Freepik

Jako hnojivo se používají také cibulové slupky s vodou. Jedná se o velmi jednoduché a přírodní hnojení, které si připravíme tak, že do hrnce vysypeme sklenici cibulových slupek (700ml) a přilijeme 10 litrů vody. Celé to promícháme a přivedeme k varu. Poté uvařenou směs přikryjeme a necháme 12-14 hodin uležet. Získaný roztok přecedíme a vymačkáme. K použití nám už zbývá jenom zředit roztok s vodou. Ředíme v poměru 1 litr roztoku na 4 litry vody. Hnojivo je poté hotové a nachystané k použití.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při pěstování okurek je důležité mimo jiné také pravidelné zalévání. Věnujte proto těmto rostlinkám pravidelnou zálivku, nejlépe brzy z rána a navečer, kdy jsou rostliny schopné čerpat z ní nejvíce živin a nejlépe ji využít. Zálivka přes den, když je parno by naopak mohla okurky poškodit, protože mokré listy by mohlo spálit slunce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články