Výhody zimní výsadby cibule, které by měl znát každý zahradník. Existuje skutečně dobrý důvod pro to, proč by měla být zasazena do konce října

Abychom na jaře a v létě urychlili termín sklizně některých druhů zeleniny, můžeme využít termín podzimní výsadby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro začátek je třeba dobře zvolit podmínky pro podzimní výsadbu. Důležité je místo, ale také příprava půdy ještě před sázením. Obojí totiž může rozhodnout o úspěchu nebo neúspěchu podzimní výsadby cibule (ale samozřejmě i dalších plodin).

Příprava záhonů pro zimní cibuli

Aby zimní předpěstování této oblíbené zeleniny mělo co největší šanci na úspěch, je nutné pro mladé sazečky vybrat to správné místo. Záhon musí být dobře osluněný a chráněný před větry, půda samotná poté lehká a dobře odvodněná. Dbejte ovšem také na to, aby byla úrodná a humózní.

A nikdy nevysazujte cibuli do stínu. Na jaře se totiž půda musí co nejdříve prohřát. Pokud vysazujete zimní zeleniny více, dbejte na to, aby byly všechny záhony (pokud možno) blízko u sebe. Snáze je pak v případě potřeby zakryjete agrotextilií nebo fólií, což opět dokáže urychlit termín sklizně.

Jak připravit záhon na výsadbu

Zeminu na zvoleném záhonu je vhodné připravit zhruba měsíc před samotnou výsadbou cibule. Především je třeba ji zbavit zbytků po pěstování předchozích plodin a poté aplikovat fosforečná a draselná hnojiva. Pokud máte rádi spíše přírodní metody, pak lze samozřejmě použít i přihnojování kompostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyhněte se však hnojení dusíkem, protože přes zimu se kvůli častým srážkám stejně z půdy vyplaví a na jaře byste ho museli doplňovat znovu. Dusíkatá hnojiva si schovejte pro použití pouze na jaře. Na závěr půdu zbavte plevele, zryjte ji a urovnejte hráběmi.

Specifika pěstování zimní cibule

Předpěstování cibule v zimě je u nás v zásadě možné pouze v oblastech s mírným klimatem. Pokud tedy bydlíte například v podhorských oblastech, nemusíte být úspěšní. Nejčasnější sklizeň cibule na jaře lze získat prostřednictvím včasné výsadby vhodné odrůdy cibule v říjnu. Listopadový termín je samozřejmě také možný, i když v chladných rocích dost riskantní. Pro výsadbu se používají větší cibulky sazečky o průměru 2 až 2,5 cm, menší totiž hůře zimují a na jaře by z úrody nemuselo být nic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak sázet cibuli na podzim

Cibulky je třeba vysazovat ve vzdálenosti 20 x 5 cm tak, aby byl špičky takových cibulek asi 3 až 4 cm pod povrchem půdy. Před zimou je vhodné záhon překrýt agrotextilií nebo slámou. Pokud si dáte na tomto zakrytí záležet, zlepšíte tím podmínky pro růst cibule a díky tomu bude sklizeň zimní cibule možná již v polovině dubna.

Sázení česneku na podzim

Podobě je možné sázet i česnek. Nejlepší termín jeho výsadby je však o něco pozdější než u cibule – od poloviny října do poloviny listopadu. Hloubka výsadby zimního česneku musí být také o něco hlubší než na jaře. Zasaďte je proto asi 4 až 5 cm hluboko. Stroužky sázejte svisle, patkou dolů a zatlačte je do země. To se postará o jeho dobré zakořenění. Pamatujte si, že dobře zakořeněný česnek bez potíží přečká zimu a obnoví svůj růst už brzy na jaře při teplotě 3 až 5 °C.

Seznamte se s výhodami a nevýhodami pěstování cibule ze semen a ze sazečky. Osvojte si jednou provždy správný postup

Jaké druhy zeleniny sázíte nebo vyséváte na zimu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články