Výsadba cibule před příchodem zimy: Zemědělci radí, kdy a jak ji správně vysázet, aby nemrzla a v následujícím roce zaplodila jako ještě nikdy

Cibule se obvykle sází na jaře, ale existuje několik výhod, kvůli nimž je vhodné vysazovat ji i na podzim. Řadu lidí překvapí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule kuchyňská (Allium cepa) patří do čeledi liliovitých, a protože tvoří základ snad každého slaného jídla, pěstuje se na českých zahradách opravdu často. Z prospěšných živin obsahuje především vitamín C, kterému zdatně sekunduje fosfor, vápník, síra, selen, zinek a siličnaté látky. Ano, právě ty jsou zodpovědné za její typickou štiplavost. A jak ji vysadit tak, aby jich měla co nejvíce?

Podzimní výsadba cibule

Pro začátek je vhodné si vybrat tu správnou odrůdu. Ne všechny totiž snáší zimní pokles teploty bez obtíží. A po které sáhnout?

 • Carmen,
 • Sturon,
 • Radar,
 • Stutgarter Riesen,
 • Esaul,
 • Turbo,
 • Supra,
 • Rudý baron,
 • Carmen,
 • Sturon,
 • Radar,
 • Troja,
 • Shakespeare.

Tyto odrůdy totiž v našich podmínkách nevytvářejí výhonky příliš brzy, takže mají větší šanci přečkat zimu. Takto vysazené cibule lze obvykle sklízet už koncem června. Ale ještě, než se pustíte do přípravy záhonu, vzpomeňte si i na to, co na něm rostlo před cibulí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody zimní výsadby cibule

A proč sázet cibuli už na podzim? Mezi hlavní výhody tohoto postupu patří dřívější sklizeň na jaře také budete mít více volného času na jiné věci, které je potřeba na zahradě udělat. Zimní cibule prakticky nevytváří květy a vyžaduje menší údržbu (mladé výhonky se objeví v čase, kdy většina plevelů ještě ani nezačne růst). Mezi další výhody patří také to, že je její kořenový systém silnější a zralé cibule jsou díky tomu větší. A abychom nezapomněli, je také méně náchylná k působení škůdců.

Kdy sázet zimní cibuli

S výsadbou zimní cibule byste nikdy neměli spěchat. Sledujte předpověď počasí a podle toho se zařiďte. Pravý čas přichází ve chvíli, kdy teploty během dne už nevystoupá nad 5 až 8 stupňů po dobu nejméně 5 dnů. Zpravidla jde o období 1 měsíce před prvními přízemními mrazíky. Pokud ovšem výsadbu příliš uspěcháte, může se zimní cibule může dostat ještě před příchodem chladného období do růstové fáze a mráz ji následně spálí. Při výběru správného místa pro výsadbu se ujistěte, že je půda (pokud možno) s neutrálním pH.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ideální je hodnota pH okolo 6,0. Kyselost zeminy lze snadno určit lakmusovým papírkem. Pokud je výsledek nevyhovující, znamená to, že je půda mírně kyselá. Proto ještě před výsadbou cibule pro její úpravu použijte vápno v dávce přibližně 250 gramů na metr čtvereční. Pamatujte si také, že je vždy lepší cibuli sázet na volné písčité nebo hlinité půdy. Před výsadbou se doporučuje také dezinfikovat půdu roztokem síranu měďnatého a jednou záhon také pohnojit.

Co ještě vědět o výsadbě cibule

Záhon by měl být pro cibuli připraven alespoň 2 týdny předem, aby měla půda čas se usadit. Před výsadbou je nutné především odstranit plevel a přidat hnojivo. Nepoužívejte však dusíkaté přípravky, na ty bude čas až na jaře. Do zeminy můžete například přidat 15–20 gramů superfosfátu na metr čtvereční a v den výsadby ještě do zeminy přimíchat síran draselný (u něj volte množství 5–8 gramů na metr čtvereční).

Výhody a nevýhody pěstování cibule ze semen a ze sazečky. Osvojte si jednou provždy správný postup

Jaké jsou vaše triky po vypěstování té největší a nejlahodnější cibule?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články