Před výsadbou česneku je nezbytné provést 4 opatření. Prvořadý je korektní termín a moření, jinak hrozí ztráta celé úrody

                   

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je druh cibulovité zeleniny, který tvoří neodmyslitelnou součást mnoha pokrmů. Pokud chcete mít vlastní zásoby této cibuloviny, právě teď (na přelomu podzimu a zimy) je ten pravý čas pro výsadbu podzimních odrůd. Abyste se ale v příštím roce dočkali velké sklizně, musíte dodržet několik pravidel.

Dbejte na zdraví a kvalitu

Nejprve byste si měli obstarat zdravou a kvalitní sadbu. Tu zásadně nekupujte ve velkoobchodech. Nejvhodnější je návštěva specializovaných prodejen nebo známého, který sadbový česnek pěstuje. Co se týče velikosti jednotlivých stroužků, tak na správné klíčení nemá žádný vliv. Větší upřednostňujte jen v případě, že žijete v sušších oblastech.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyčkejte na ten správný čas

Nesmírně důležité je zvolení správného termínu výsadby. Základním pravidlem je to, že česnek byste neměli sázet, dokud teplota půdy trvale neklesne pod 9 °C. Určení té správné doby tedy není vůbec snadné a může k ní dojít až v průběhu zimních měsíců. Nebojte se tedy počkat. Dejte jen pozor na to, abyste na vysazení zeleniny nezapomněli a půda nebyla již příliš zmrzlá.

Obohaťte půdu o živiny

Česneku byste dále měli vybrat vhodné místo, které musí být slunné a vzdušné. Půdu vyžaduje tato zelenina především bohatou na živiny. Ještě před výsadbou ji tedy doplňte o:

  • vyzrálý kompost,
  • uleželý hnůj,
  • močůvku
  • nebo zelené hnojení.

Zvolit můžete také průmyslová hnojiva, jež obsahují větší množství síry, ale mají nízký obsah chloru.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ochraňte je před škodlivými organismy

Všechna výše zmíněná opatření vám budou k ničemu, pokud vysazované stroužky nevystavíte řádnému moření. Česnek tak ochráníte před nejrůznějšími chorobami a škůdci. Pro tento účel existují nejrůznější chemické přípravky, mezi které např. patří:

  • Síra SK 520,
  • Sulka K,
  • Sulka Extra
  • a Sulka new.

K dostání je také výborný přírodní produkt Lignohumát, který příznivě ovlivňuje příjem živin kořenovým systémem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vitalitu rostlin, ochranu kořenů česneku a lepší vstřebávání živin vám také zaručí mikrobiální přípravek s ve formě granulí, který se skládá z prospěšných kultur bakterií a mykorhizních hub. Manipulace s ním je opravdu snadná:

  1. Rozpusťte jej ve vodě.
  2. Roztok nalijte do postřikovače.
  3. Aplikujte jej do rýh, kam budete vysazovat česnek.
  4. Proveďte výsadbu.

Pěstujete na zahradě vlastní česnek? Pokud ano, kterou odrůdu?

Pocházíte ze zemědělské rodiny? Ulehčete si práci sazečem česneku!
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články