Vysejte si okurky právě teď znovu, velkou sklizeň budete mít až do pozdního podzimu. Nezapomeňte na 1 důležitou věc

Silné sazenice okurek jako nikdy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

K pěstování okurek je všeobecně potřeba úrodná, kyprá a středně vlhká půda. Musí být ale především dobře zahřátá. Na záhonech se vám to obvykle bez pomoci geotextilií nebo jiných pomůcek nepodaří, ale zcela jiná situace nastává, pokud se rozhodnete pěstovat okurky ve velkých černých pytlích. A s tím můžete začít ještě i teď a těšit se z úrody mnohem déle než obvykle.

Krátká vegetační doba okurek vám nahrává

Od výsevu semen se lze na první plody těšit už po 50-70 dnech. Musíte jim jen dopřát ty správné podmínky. Okurky mají rády, pokud se vám povede uvolnit půdu do hloubky okolo 60 až 70 cm, ovšem na záhonku se obvykle nedopracujeme hlouběji než k 25 až 30 cm. Okurky pak koření mělce, což vede k jejich nepříjemnému vysychání v horkém počasí. Navíc jsou náchylnější k poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plastový pytel tohle vyřeší za vás. Stačí do něj nasypat 50 až 70 cm půdy, dobře ji zahřát na slunci a zasadit předpěstované okurky. V tomto případě jejich kořeny snadno proniknou do spodních vrstev zeminy, lépe se uchytí a získají odtud mnohem více živin. Na dně pytle je nutné udělat několik otvorů pro odtok přebytečné vody. Na ně patří ještě drenáž – vrstva pilin, sena, posekané trávy nebo slámy.

Zeminu obohaťte o potřebné živiny

Teprve teď přijde na řadu zemina, do které se pro lepší výživnost přidává ještě humus a popel. Pytel naplňte maximálně do třetiny nebo poloviny. Zbude vám tak dostatek volného igelitu, kterým můžete okurky přetáhnout ve chvíli, kdy teploty okolo nich nebezpečně klesnou. Vytvoříte jim tak šikovný skleník, který se hodí hlavně v noci. Dlouhodobě však nízké teploty nesnesou, to si pamatujte.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak na výsadbu okurek

Jakmile se u vyklíčených semen objeví dva ozubené listy (tedy ty pravé, nikoli děložní), je načase je přesadit na jejich trvalé místo. Půdu ve květináči proto navlhčete, rostlinu opatrně vytáhněte a zasaďte do pytle. Nezapomeňte jí dopřát vhodnou oporu. Zpočátku budete muset dlouhé výhony vázat, později si už okurky poradí docela samy. Stačí je jen dobře zalévat, občas přihnojit a těšit se na úrodu.

Zpočátku na zahradě, později doma

Je-li teplé září, můžete nechat pytle bez obav venku, a to platí i pro říjen. Nejpozději na začátku listopadu však začínají venkovní teploty klesat tak, že to již okurkám nevyhovuje. Vadí jim už dlouhodobější pokles pod 10 °C. V takovém případě je vhodné přemístit pytle třeba do zimní zahrady nebo do dobře osvětleného sklepa. Několik týdnů tak dokážete rostliny udržet v dobrém stavu a sklízet plody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobré rady pro pěstování v pytlích

Dávejte pozor na kvalitu použitých pytlů. Jinak se mohou roztáhnout, hlína se vysype a budete mít problém. Rostliny vyvazujte, jakmile se objeví na výhoncích 5 nebo 6 listů. Pokud jsou sluneční paprsky příliš silné, měly by být pytle zastíněny, aby se kořenový systém u rostlin nebezpečně nepřehřál. V igelitových pytlích ale nemusíte pěstovat jen okurky. Hodí se i na jinou zeleninu, jahody a bylinky.

Hnojivo pro okurky si můžete připravit i z droždí. Je to opravdu snadné
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články