Vysněná úroda jahod je letos na dosah, stačí je nakrmit manganistanem draselným

Hnojení jahod na jaře je velmi důležitým krokem. Jedině tak se můžete těšit v létě z chutné nálože velkých plodů.

Obrovská úroda jahod – pomůže jediná zálivka z jódu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) je mezi zahrádkáři velmi populární díky svým chutným a lahodným plodům. Pokud chcete získat hojnou úrodu jahod, je důležité se zaměřit na správnou výživu rostlin. Na jaře jde o krok opravdu nezbytný.

Jahody vyživí slepičí trus

Prvním způsobem, jak hnojit jahodníky, je použití slepičího hnoje, jak informuje web NašeZahrada. Pokud chováte doma drůbež, můžete použít jeden díl slepičího hnoje a zředit ho 10 litry vody. Nechte roztok odležet 4 dny a poté použijte jako zálivku. Na jeden keř bude stačit 500 ml roztoku.

Je však třeba dbát na to, aby se co nejméně tohoto hnojiva dostalo na listy, aby nedošlo k jejich popálení. „Slepičí hnůj je mezi zahradníky dlouhodobě prověřený – mnozí ho neváhají dokonce označit jako klíč k rychlému růstu a dozrávání plodů,“ dodává čtenář Jan K. z Brna.

Kyselina boritá také pomůže

Druhým způsobem, jak hnojit jahodníky, je použití kyseliny borité, kterou doporučuje i magazín DesateroTváříOsobnosti. Pokud máte doma staré zásoby tohoto prostředku (protože běžně ho již koupit nelze), můžete je použít. Na 10 litrů vody budete potřebovat 1 čajovou lžičku kyseliny borité a 30 kapek jódu.

Aby jahody byly velké a sladké, zalévejte je tímto podomácku namíchaným fialovým hnojivem, díky kterému budou plodit ostošest

Nakonec do dobře rozmíchaného roztoku nasypte také dřevěný popel (bohatě vám postačí 1 šálek). Vše dohromady pak můžete použít jako zálivku. Hodí se zejména v případě, kdy mladé zelené jahody zasychají dřív, než stihnou dozrát. Na jednu rostlinu počítejte s asi 500 ml.

Když čaruje popel a manganistan

Třetím způsobem, jak hnojit jahodníky, je aplikace dřevěného popela, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Tento přírodní pomocník je pro zahrádkáře velmi důležitý. Pro aplikaci budete potřebovat 1 litr popela na 10 litrů vody. Ovšem aby byl ještě účinnější, přidejte do zálivky 5 gramů manganistanu draselného. Tuto zálivku pak použijte v množství 1 litr na každou rostlinu. A pomůže vám i při eliminaci chorob. A jak?

Péče o jahody na jaře není nijak složitá. Je ovšem zapotřebí dodržet několik potřebných kroků, které zajistí jejich zdraví. iZdroj fotografie: Depositphotos
Péče o jahody na jaře není nijak složitá. Je ovšem zapotřebí dodržet několik potřebných kroků, které zajistí jejich zdraví

Jestliže objevíte listy jahodníků napadené nějakým patogenem, můžete je jemně posypat popelem, který jim pomůže zotavit se. A pokud vám dřevěný popel jednoduše zbude, nebojte se ho použít i pro výživu jiných zahradních rostlin, jako jsou například rajčata, brambory, vinná réva, maliny, cibule, okurky, česnek nebo papriky. Mně se rozhodně osvědčil.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním jahod a s jejich hnojením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články