Co nečekaného se dá dělat se spadanými jablky? Rozhodně je nevyhazujte do popelnice

                   

Pokud máte jabloně a většina úrody vám spadne na zem, nemusíte si zoufat. I spadaná jablka mají mnoho využití. Důležité je jablka nenechávat ležet pod stromem a posbírat je. Pokud byste tak neučinili a jablka byste měli nakažená houbovou chorobou, šířila by se dál i na zdravé stromy. Ze spadaných jablek můžete připravit mnoho pokrmů, nebo jimi můžete obohatit svůj kompost.  

Připravte si chutný kompot 

Jednou z nejlepších alternativ spotřeby spadaných jablek je příprava výborného jablečného kompotu. Stačí vám na něj jen jablka, skořice, hřebíček, cukr (krystal nebo třtinový) a podle chuti pak rozinky nebo rum. Jablka oloupejte, oddělte od jádřinců a nakrájejte na kostičky. Poté kostičky vložte do hrnce a přidejte rozinky, hřebíček, skořici a cukr. Zalijte jablka vodou tak, aby byla ponořená, a vařte je 10–15 minut. Dejte ale při vaření pozor, aby se jablka nerozpadla, a slijte je. Podle chuti přikápněte rum. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Z jablek můžete také připravit mošt. Potřebovat budete pouze jablka v množství 3 kg. Ty omyjte, odstraňte jádřinec a prolisujte. Směs poté nechte chvíli odpočívat, než pustí šťávu. Pak ji přeceďte, nejlépe přes plátýnko. Šťávu následně nalijte do lahví a pevně je uzavřete. Lahve pak umístěte do hrnce na zavařování a v 80 °C je dvacet minut sterilizujte. Mošt uchovávejte na temném, suchém místě.   

Využijte jablka v zahradě 

V kuchyni zásadně nepoužívejte jablka napadená moniliniovou hnilobou. Jde o chorobu, kterou způsobuje houba hlízenka malvicová. Na jablkách (i hruškách) se projevuje hnědými skvrnami, které se postupně zvětšují a dužina plodu pak měkne. I zdravá část plodu ale obsahuje části hub, proto plody nekonzumujte. Vhodným využitím pro ně je vhození na kompost.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Jablka, která jsou po pádu moc otlučená, můžete využít při přípravě záhonů pro jarní typy zeleniny. Na zahradě vykopejte příkop v místě, kde bude budoucí záhon, a naplňte ho spadaným ovocem a menším množstvím dřevěného popela. Nakonec ho posypte vrstvou posekané trávy a zakryjte zeminou. Získáte tak kvalitní organické hnojivo, které ocení především tykvovité druhy zeleniny, jako je třeba meloun. Také byste chtěli mít na zahradě bohatou úrodu díky jablkům?

Ze spadených jablek můžete připravit i báječný štrúdl. Recept je jednoduchý a každá návštěva bude chtít nášup
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články