Účinná směs popele a kopřiv zvětší papriku a dodá jí sladkost

Ať už jste zkušení profíci nebo začínající zahradníci, pěstování zeleniny dokáže být někdy pěkný oříšek. Aby byla vaše úroda paprik co největší, dodržujte tato zásadní pravidla.

Bez hořčíku, dusíku a draslíku bude úroda paprik minimální i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Papriky patří bezesporu mezi nejoblíbenější a nejzdravější druh zeleniny, který si na své zahradě můžete vypěstovat. Stejně jako u jiných plodin je však potřeba dbát na správnou péči a zajistit rostlinám ty nejlepší životní podmínky. Jedině tak budou silné, zdravé a odolné vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním, škůdcům i dalším stresovým faktorům.

Na co si dát při pěstování pozor

Velmi důležitou roli hraje dostatek slunečního světla, tepla a vody. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby nedocházelo k uhnívání kořenů nebo vzniku plísní. Vhodnou strukturou navíc zajistíte výměnu vzduchu u kořenů, které budou díky tomu mnohem lépe prospívat. Neméně důležité je i používání vhodných hnojiv, které podpoří procesy vývoje, růstu a tvorby plodů.

Jak papriku zalévat

Správným zaléváním ovlivníte nejen vitalitu rostlin, ale také výslednou velikost a chuť zralých plodů. Ideální je provádět zálivku dvakrát během sedmi dnů. K tomuto účelu však vždy sáhněte po odstáté nebo dešťové vodě. Studená voda by mohla rostlinám způsobit šok a zpomalit tak jejich vývoj. Odstátou nebo dešťovou vodu používejte rovněž k přípravě hnojiv, protože je mnohem lepší než voda z vodovodního řádu.

Čím hnojit papriky

Přestože je v dnešní době v obchodech k dostání velké množství hnojiv, často bývají plné nebezpečných chemikálií. Toxické látky se pak objevují i ve sklizených plodech. Mnohem jednodušší a šetrnější je přitom použití přírodních alternativ, které jsou bezpečnější jak k životnímu prostředí, tak i vašemu vlastnímu zdraví. Skvělou hnojící směs si doma snadno připravíte z kopřiv a popela.

Jak prodloužit plodnost paprik a získat perfektní úrodu iZdroj fotografie: Freepik
Správným hnojením ovlivníte nejen vitalitu rostlin, ale také výslednou velikost a chuť zralých plodů

Jak vyrobit přírodní hnojivo

V pohodlí domova a jen za pár korun si vyrobíte velmi výživné a účinné hnojivo, po kterém papriky porostou jako divé. Postačí vám jen trocha plevele a popela, čímž šikovně využijete i zbytky ze své domácnosti. Stačí jednoduše smíchat 3 – 4 kg kopřiv s 10 litry vody a přidat 200 g popela. Nálev důkladně zamíchejte a nechte jeden den odstát.

Další den směs opět promíchejte a přeceďte. Jakmile máte hotovo, lze jej použít k zalévání kořenů. Každá rostlina bude potřebovat přibližně 1 – 1,5 litru vody. První výsledky této výživy budou patrné již po jednom týdnu. Listy budou plnější a zelenější a keře budou plné velkých a šťavnatých paprik. Díky pravidelnému hnojení si vychutnáte opravdu bohatou úrodu.

Jak na pěstování paprik ze semen

Čím hnojíte papriky v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články