Krmení cukety pro rychlé a bohaté plodování: Jód, popel a kyselina boritá

Obrovskou úrodu cuket vám zajistí tato tři hnojiva. Takto jednoduše nakopnete její růst a plody budou velké a plné šťavnaté chuti. Sklízejte cukety po kýblech díky tomuto triku.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku i Zdroj fotografie: Lmbuga / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dopřejte svým cuketám v červenci tu nejlepší péči a podpořte jejich vývoj těmito přírodními hnojivy. Extra výživa, kterou jim dodáte, způsobí jejich lepší růst a zlepší i imunitní systém. Celkově tak budou rostliny mnohem vitálnější, zdravější a odolnější vůči škůdcům, nemocem, houbovým chorobám nebo plísním. Takto si zajistíte opravdu velkou sklizeň.

Jak pečovat o cukety

Aby vám tyto rostlin prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Ta spočívá především v jejich vhodném umístění. Tyto plodiny potřebují především dostatek světla, tepla a pravidelnou zálivku vodou. Důležitou roli hrají také vhodné hnojící směsi, díky nimž cukety mnohem lépe a rychleji porostou, a navíc je ochráníte před různými neduhy.

Čím hnojit cukety

Začátek července je vhodná doba pro hnojení rostlin, aby byly výsledné plody velké a šťavnaté. I když je v obchodech k dostání velké množství hnojiv, dávejte si dobrý pozor, co na své zahradě používáte. Některé druhy obsahují velké množství nebezpečných chemických a toxických látek, které jsou nebezpečné pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách a vyrobte si hnojivo z jódu, dřevěného popela nebo kyseliny borité.

Obří úrodu cuket zařídí kyselina boritá a obyčejné droždí iZdroj fotografie: USDAgov / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0.

Hnojivo pro cukety z jódu

K výrobě této směsi budete potřebovat 10 litrů vody, do které přidáte 40 kapek jódu. Roztok důkladně promíchejte, aby se obě složky pořádně spojily a ihned použijte k zálivce rostlin. Výsledný nálev aplikujte jako zálivku. Pro dosažení co nejlepších výsledků byste měli první várku aplikovat přibližně 2 týdny po výsadbě do záhonu a podruhé během kvetení.

Hnojivo z dřevěného popela

Tuto hnojící směs si připravíte smícháním 2 litrů vody s dřevěný popelem. Do druhého dne nechte louhovat, a výsledný nálev nařeďte s dalšími 8 litry vody. Celkem vám tak vznikne 10 litrů přírodního výživného hnojiva. Na jednu rostlinu budete potřebovat 3 – 10 litrů roztoku. Jakmile máte hotovo, nalijte směs ke kořenům a pro dosažení nejlepších výsledků postup zopakujte za 14 dní.

Hnojivo z kyseliny borité

Tato výživná směs by vám měla pomoci především s vývojem většího počtu zdravých a silných květů. K její výrobě budete potřebovat 10 litrů vody a jednu polévkovou lžíci kyseliny borité. Obě složky důkladně promíchejte a ihned použijte k zalévání rostlin. V brzkých ranních hodinách je možné tento nálev pomocí rozprašovače nanést také na listy cuket, aniž by jim hrozilo popálení.

Jak pěstovat okurky a cukety v našich podmínkách

Čím hnojíte cukety v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články