Aby bylo vypěstované ovoce kvalitní a byli jste spokojeni i s jeho množstvím, je nutné prořezat už v únoru přebytečné větve.
Přestože na spoustu úkonů je času ještě víc než dost, co rozhodně nepočká je prořezávání některých stromů a keřů. Které z nich můžete zakrátit nyní? Překvapivě jsou to především ty, po kterých chcete, aby příští rok opět plodily.
Proč zkracovat větve v září
Máte-li na zahradě stromy a keře, věnujte svůj čas jim. Rozhodně vaši péči ocení. Prosvětlením koruny se dostane více světla k pupenům, strom bude produkovat více ovoce a omladí se. Střih ale rovněž funguje jako výborná prevence před růstem mechu a šíření plísní. Právě teď je na to ideální čas.
Rány se totiž hojí velmi rychle a nehrozí ani napadení škůdci jako je tomu na jaře. Vždy volte nůžky, které jsou velmi ostré a ideálně vydezinfikované, aby se do ran nedostaly nečistoty a bakterie. Stříhat můžete hrušky, jabloně, rybíz, maliník, angrešt a ostružiník.
Web ZahrádkářskáPoradna ale doporučuje vyčkat se stříháním větví broskvoní, švestek, třešní a višní až na teplejší počasí, jelikož jsou náchylnější a mohli byste jim svým aktivním přístupem spíše uškodit.
Střih podle stáří stromu
A jak střih provést? Pan Jaroslav M. z Bystřice nad Pernštejnem, zkušený zahrádkář, vysvětluje: „U mladých stromků do 6 let se provádí výchovný řez, který určuje jejich budoucí růst. Starší ovocné stromy je dobré zkrátit více, omladí se tak a podpoří se jejich růst a produkce ovoce. Vždy je ale nutné odstranit všechny mrtvé a nemocné větve.“ Web iReceptář také radí odstranit všechny větve, které jsou starší 4 let. Ty už kvalitní ovoce produkovat nebudou.
Chalupáři-Zahrádkáři také čas od času doporučují hojně zalít všechny okrasné dřeviny, jako jsou třeba jehličnany a rododendrony. I když to totiž vypadá, že se pomalu ukládají k zimnímu spánku, není tomu tak.