Začíná zima, a to znamená pro pěstitele bylinek ve venkovních prostorách jediné. Musí sklidit úrodu a rostliny připravit na období nízkých teplot. Z hlediska zimování je můžeme rozdělit do několika skupin, kterými jsou jednoletky, dvouletky, trvalky a ty pěstované v nádobách. Každá z nich má jiné nároky na přečkání zimních měsíců. Řiďte se těmito osvědčenými metodami a radami.
Jednoleté rostliny zcela spotřebujte
Bylinky, které jsou jednoleté, je třeba na podzim zcela sklidit, protože jejich způsob života jim neumožňuje přečkat zimu. Tyto rostliny můžete buďto usušit, zamrazit, připravit z nich máslo nebo je naložit do oleje, soli či octa. Řadí se mezi ně např.
- bazalka,
- koriandr,
- majoránka,
- saturejka,
- petržel
- nebo kopr.
Rozmarýn a oregano dejte dovnitř
Co se týče dvouletek a trvalek, záleží na tom, zda jsou mrazuvzdorné. Jestliže ano, zazimování proveďte přímo na záhonku. Pokryjte je tedy vybraným typem mulče (shrabaným listím, štěpkou, kůrou dřevin nebo slámou) nebo větvemi jehličnatých stromů. Do této skupiny bylinek patří např:
- meduňka,
- libeček,
- levandule,
- pažitka,
- tymián,
- šalvěj
- nebo máta.
Pokud vaše bylinky pěstované ve venkovním záhoně (citronová tráva, oregano, rozmarýn nebo vavřín) mrazuvzdorné nejsou, tak je před zimou vykopejte, vsaďte do květináče či jiné pěstební nádoby a přemístěte do domácích prostor či vytápěného skleníku. Tyto rostliny přes zimu potřebují teplotu pohybující se okolo 15-20 °C, opravdu světlé místo a mírnou zálivku. Pro jejich zimní stanoviště se tedy nejvíce hodí parapet východního nebo jižního okna.
Ty truhlíkové schovejte také
Jestliže pěstujete bylinky v květináčích či truhlících, měli byste je také přemístit do domácího prostředí. Kvůli životu v nádobě jsou více náchylné vůči škodlivému vlivu mrazů než ty, co rostou ve volné půdě. Rostlinám k úspěšnému přečkání zimy dopřejte světlé místo s teplotou alespoň 15 °C a zálivku vždy po proschnutí substrátu.
Máte i vy na zahrádce záhony s bylinkami? Pokud ano, jaké druhy pěstujete?