Porosty mechů a lišejníků na stromech mohou vašim dřevinám opravdu ublížit. Jak se jich rychle zbavit bez užití chemie?

                   

Když se na vašich stromech objeví mechy a lišejníky, rozhodně byste je neměli ignorovat. I když na větvích vašich užitkových nebo okrasných krasavců přímo necizopasí, přesto jim škodí. Ucpávají totiž póry v kůře, což stromu rozhodně neprospívá. A čím víc těchto nežádoucích elementů na stromech máte, tím horší situace je. Naštěstí existuje účinný postup, který vás těchto nežádoucích dekorací zahradních stromů spolehlivě zbaví.

Kdy čistit kůru stromů

K tomuto zásahu je nejlepší období brzkého jara. Některé druhy lišejníků a mechů je možné odstranit ručně. Buďte šetrní a proveďte vše během zimy – to pomůže zabránit poškození pupenů, k němuž jinak často dochází. Případně je také možné větve stromů a keřů nejvíce porostlé lišejníkem a mechem lehce prořezat. To proto, abyste zamezili jejich šíření. U větších stromů jde však o náročný úkol.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chemické odstranění lišejníků

Ne vždy je však ruční odstranění možné. Proto je nutné uchýlit se k použití speciálních postřiků. Nejlépe lze mechy a lišejníky regulovat pomocí tekutého síranu měďnatého. Použijte 6 polévkových lžic a jeden kbelík vody a roztok aplikujte postřikem během období vegetačního klidu. Tekutinou opravdu důkladně pokryjte celý lišejník nebo mech až do skanutí. A dodržujte pokyny pro ředění, pomůžete tak zabránit poškození stromu nebo keře.

Někdy je nutné kůru stromů ještě dočistit. K tomuto účelu si vezměte hrubý kartáč a přibližně po týdnu od ošetření síranem měďnatým se pusťte do práce. Očistíte tak starou borku, v níž se kromě kořenů mechů a lišejníků drží i nejrůznější škůdci a choroby. Vaše stromy tak na tomto zákroku vydělají hned dvakrát. Buďte však opatrní a netlačte na kartáč příliš. Nechcete se totiž proškrábat až na staré dřevo – odstranění horní vrstvy kůry bohatě stačí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Preventivní ochrana proti mechům

Avšak nejlepší možností je v tomto ohledu vždy prevence. Dbejte proto na to, aby byly vaše stromy a keře vždy maximálně zdravé a vitální. Nezapomeňte na pravidelné prořezy i důkladné hnojení. Dobře prořezaná koruna zajistí správné osvětlení větví, které mechy nesnáší (lépe se jim daří ve stínu). Pamatujte také na to, že úrodná půda, na níž vaši svěřenci rostou, skvěle stimuluje růst a pomáhá tak účinně potlačovat nežádoucí patogeny na větvích.

Zimní poškození kůry mrazem

Ovšem během zimy vás mohou zaskočit i docela jiné potíže – například mrazové trhliny vzniklé působením zimy a vody. Jde o poměrně běžné poškození, přesto je nutné občas zasáhnout. Stromy mají neuvěřitelnou schopnost zacelit a zahojit své vlastní rány, i když jim to občas chvíli trvá. Rány postupně zarůstají rostlinnou tkání a po nějakém čase není poškození vůbec vidět. Pokud je však hluboké, mohly by vaši dřevinu napadnout choroby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyplatí se tedy hluboké rány ošetřit například dřevěným popelem nebo rozdrceným aktivním uhlím. Rovněž je doporučeno přihnojování stromů na jaře, které podpoří rychlý nový růst. Stromku můžete pomoci také pravidelnou zálivkou vždy, když nemrzne. A pokud se trhliny často objevují jen na jedné straně stromu (nejčastěji to bývá ta jihozápadní), zvažte výsadbu menších dřevin v tomto místě, které kmen zastíní.

Další problémy stromů během zimy

Může se také stát, že vaše stromy tzv. namrznou. To způsobuje především studený vítr, suchý vzduch a samozřejmě také nedostatek vláhy v půdě. Tento problém se týká především jehličnanů a poznáte ho tak, že některé části stromu mohou v zimě zhnědnout. Naštěstí není třeba panikařit, váš jehličnan by měl časem sám od sebe přirozeně obrazit, a nahradit tak suché jehlice novými výhonky. Ne vždy to však zvládne sám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete mu proto jednoduše pomoci tím, že ho budete během vegetačního období opravdu dobře zalévat. A jak dlouho čekat s případným zásahem? Na konci jara by mělo být jasné, zda jsou zahnědlé větve živé či ne. Ty, které se nevzpamatují, je bohužel třeba co nejrychleji ořezat. Mohly by se stát semeništěm chorob a dalších patogenů, což byste docela jistě nechtěli. Rány nezapomeňte ošetřit popelem nebo uhlím kvůli infekci.

Poškození stromů zasolením

Jehličnany a některé ovocné stromy jsou však náchylné ještě na jeden problém – zasolení. Sůl používaná na městské chodníky nebo silnice se totiž může během jarního tání dostat do půdy v okolí těchto stromů. A bohužel jim příliš neprospívá. Když se totiž smísí s běžnými půdními minerály, může dojít k nebezpečnému narušení struktury půdy a následně i k poškození kořenů stromu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto zabraňte tomuto problému předem a zeminu důkladně propláchněte ještě před tím, než zasažené rostliny začnou pučet a kvést. A jakmile půda vyschne, přidejte do ní pro lepší strukturu organickou hmotu, jako je kompost nebo například loňské listí. Vše dobře zapracujte, abyste zlepšili kvalitu půdy. Uvidíte, že se vás případné zasolení pozemku rozhodně týkat nebude a vaše dřeviny přežijí zimu bez úhony.

A jaké zimní problémy nejčastěji trápí dřeviny na vaší zahradě?

Podívejte se na praktickou ukázku ochrany stromů před okusem
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články