Jak letos ochráníme živé ploty před poškozením posypovou solí? Už žádné žloutnutí, budou celoročně vypadat kouzelně

                   

Živé ploty mají mnoho funkcí. Chrání naše soukromí před vlezlými sousedy, slouží jako štít mezi silnicí a zahradou a jsou hezké na pohled. Zima může být pro keře kritickým obdobím, a to z toho důvodu, že na komunikace je aplikována posypová sůl. Její velké množství dřevinám ubližuje, a může je dokonce usmrtit.

Pozorujte příznaky přesolení

Nepřiměřené množství soli v půdě poznáte tak, že keře začnou projevovat známky chlorózy (jejich listy žloutnou). Následně začínají pomalu hnědnout a usychat. Dlouhotrvající zasolení může způsobit odumírání větví nebo celých korun. Tyto příznaky se nejprve objevují na listech, které jsou nejblíže zemi. Pravidelně je tedy kontrolujte.

iZdroj fotografie: Unsplash

V případě, že na rostlinách příznaky objevíte, ihned jednejte. Jediným způsobem, jak postiženým keřům pomoct, je jejich časté zalévání. Většina soli se tak smyje do hlubších vrstev půdy a nedostane se tak ke kořenovému systému. Keřům přibližně 1 až 1,5 měsíce dopřejte zálivku o množství 20 l vody/m².Toto řešení však pomáhá jen v případě, že půda není zmrzlá. Pokud se sůl usadila na listech, důkladně je pokropte zahradní hadicí.

Buk zasolení nezvládá, olše ano

Keře tvořící živé ploty nejsou jediné, komu může posypová sůl ublížit. Pozor dejte i na vybrané druhy ovocných stromů, ovoce a zeleniny, které pěstujete blízko u cesty. Mezi rostliny, jimž vadí zasolení, patří: túje, smrk omorika, jedle, modřín, buk, broskvoň, švestka, jabloň, třešeň, angrešt, červený rybíz, jahoda, okurka, fazole, hrách, cibule a lilek brambor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete pěstovat živý plot bez obav z jeho přesolení, musíte si pořídit rostliny, které ho hravě zvládnou. Jsou jimi hlohyně, olše, řešetlák, růže bedrníkolistá, kalina, smrk pichlavý, borovice černá, borovice kleč, pámelník, šeřík a některé druhy tavolníku.

Ohraničuje i vaši zahradu živý plot? A pokud ano, tvoří ho některá z dřevin odolných vůči zasolení?

Pokud si chcete vysadit živý plot, bagr vám odpomůže od jakékoli námahy. Pracujte chytře!
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články