Zdravé obří palice česneku jsou na dosah, stačí ho hnojit dřevěným popelem

Dřevěný popel, který vám zbyl například z grilování, se skvěle hodí i pro hnojení zahrady. Velmi ho ocení například česnek.

Enormní úrodu česneku zařídí kopřivy a pampelišky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česneku se daří v dobře odvodněné půdě bohaté na živiny. Stejně jako většina rostlin ovšem potřebuje i on něco navíc. Máme namysli vyváženou výživu plnou základních živin, kterou mu může  podle informací z webu iReceptář poskytnout třeba dřevěný popel.

Optimální hnojení pro česnek

Dřevěný popel je obzvláště bohatý na draslík, vápník a stopové prvky, které jsou pro zdravý růst česneku klíčové. Draslík zvyšuje celkovou vitalitu rostliny a zlepšuje odolnost vůči suchu a vápník má zásadní význam pro vývoj buněk a odolnost vůči chorobám, zajišťuje silný růst a delší uchování stroužků. Zásaditá povaha popela může navíc pomoci neutralizovat kyselé půdy, jak tvrdí web AgroKbTrade.

Jak používat dřevěný popel při pěstování česneku

Zařazení dřevěného popela do pěstování česneku by mělo být spíše střídmé, aby nedošlo k narušení půdní rovnováhy,“ radí zahradník Jan T. z Olomouce a já s jeho radou rozhodně souhlasím. Nejvhodnější doba pro aplikaci dřevěného popela je příprava půdy před výsadbou stroužků česneku na podzim nebo brzy na jaře. Jednoduše ho lehce nasypte na budoucí záhon. Ovšem můžete to provést i ve chvíli, kdy máte česnek vysazený – jen počítejte s tím, že popelu bude nějako dobu trvat, než začne působit.

Krásnou úrodu okurek letos obstará hnojivo z cibulových slupek

Červencové hnojivo pro okurky: Obří úrodu zařídí dřevěný popel i slunečnice

Doplňkové postupy k hnojení dřevěným popelem

Chcete-li v takovém případě maximalizovat přínosy dřevěného popela, kombinujte jej s dalšími postupy organického zahradničení.

  • Zapracujte společně s dřevěným popelem kompost, ten poskytuje bohatou škálu živin a zlepšuje strukturu půdy, podporuje zadržování vody a rozvoj kořenů.
  • Vsaďte na mulčování, abyste zachovali vlhkost, potlačili plevel a poskytli rostlinám další živiny.
Česnek na záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám vždy vyvedla úroda velkého a chutného česneku, dopřejte mu ty správné živiny. Postačí vám odpad po grilování

A dejte pozor i na správnou zálivku. Přemokření může vést k hnilobě a dalším houbovým chorobám. A vyzkoušet můžete i osvědčené třífázové hnojení česneku, které Chalupáři-Zahrádkáři zveřejnili již dříve.

Na česnek se hodí také kopřivová jícha. Naučte se, proč a jak ji vyrobit

Jaké jsou vaše tipy pro obří palice chutného česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články