Červencové hnojivo pro okurky: Obří úrodu zařídí dřevěný popel i slunečnice

Chutných a křupavých okurek se dočkáte díky správnému hnojení. Pro účinná hnojiva ani nemusíte chodit daleko.

Krásnou úrodu okurek letos obstará hnojivo z cibulových slupek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Touto dobou je v každé zahradě veselo – většina plodové zeleniny dávno kvete a někde se již objevily malé plody, které začnou co nevidět dozrávat. Stálicí na českých zahradách jsou okurky, jimž je k tomu, aby prospívaly a plodily, potřeba pravidelně dopřávat živiny. Bez nich se dočkáte buď hořkých, nebo dokonce žádných okurek. Touto dobou ocení především pořádnou porci draslíku. Dopřát jim ho můžete buď v zakoupeném draselném hnojivu ze zahradnictví, nebo k hnojení okurek použít přípravek vlastní výroby.

Není draslík jako draslík

V létě, kdy panuje horko a sucho, se žádná plodina neobejde bez draslíku. Ten rostlinám pomáhá přežít v nepříznivých podmínkách, usnadňuje nasazování květů a dozrávání plodů. Ne všechna draselná hnojiva však prospějí každé plodině – například plodová zelenina (tedy mimo jiné okurky) je citlivá na chlór obsažený v draselné soli. Při hnojení okurek se jí tedy vyhněte a raději sáhněte po síranu draselném. Z organických hnojiv udělá okurkám dobrou službu humát draselný, kterým obohatíte zálivku, nebo dřevěný popel.

Hnojení okurek usnadní popel ze slunečnic

Pokud jste grilovali nebo dělali táborák, máte postaráno o přírodní zdroj draslíku – dřevěný popel. Kromě něj obsahuje také fosfor a hořčík. Popel můžete buď rozhodit na záhon pod okurky a zapracovat do zeminy, nebo z něj vytvořit tekuté hnojivo. Nejbohatší na draslík je popel z lipového nebo březového dřeva. Rostou-li u vás v zahradě slunečnice, máte vyhráno také – všechny stromy, co se množství draslíku týče, totiž strčí do kapsy spálená slunečnicová nať. Slupky ze slunečnicových semínek zase můžete použít jako mulč.

Kvetoucí slunečnice iZdroj fotografie: Pixabay

Velká úroda okurek díky slupkám

Pěstitelé pokojových rostlin vědí, jak účinné může být hnojivo z banánových slupek, které jsou draslíkem doslova nabité. Neexistuje nejmenší důvod, proč ho nepoužít i ke hnojení okurek. Banánové slupky nakrájejte na kousky, zalejte vodou a nechte tři dny stát. Poté sceďte a tekutinu zřeďte v poměru 1:5 dešťovou vodou. Okurky s ní zalévejte jednou týdně. Nakrájené slupky můžete také usušit, rozemlít a zapracovat do zeminy na záhoně, kde se z nich živiny budou postupně uvolňovat.

Draslík (ale i fosfor a dusík) je obsažen také v bramborách. Bramborové slupky zalejte vlažnou vodou a nechte několik dní louhovat – během této doby se z nich do vody uvolní potřebné živiny. Nakonec směs sceďte a před samotným hnojením zřeďte vodou v poměru 1:10. Pokud pěstujete jen pár sazeniček a vystačíte si s menším množstvím hnojiva, můžete je pohnojit i vodou, co vám zbyla po vaření brambor. Pamatujte jen na to, že v tomto případě nesmí být osolená.

Co dělat, když okurky žloutnou a usychají

Čím hnojíte v létě okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články