Slupky z banánu nevyhazovat, orchideje se za ně odvděčí krásnými květy

Banán pro jeho chuť i množství živin jedí skoro všichni. Milovat ho budou ale i vaše orchideje.

Orchidej na pokraji zachrání docela obyčejná banánová slupka i Zdroj fotografie: Judgesfloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banán je přírodním zdrojem energie, který mimo jiné pozitivně ovlivňuje práci střev a prospívá kardiovaskulárnímu systému. Prospívá nejen lidem, ale i rostlinám. Jeho slupky neobsahují o nic méně živin a lze je zpracovat jako přírodní hnojivo pro orchideje. Díky velkému množství vitamínů a minerálů, které obsahují, napomůžou rostlinám bujně růst a kvést. Jeho příprava je snadná a takřka zadarmo.

Banánové tekuté hnojivo na orchideje

Na začátek pokrájejte banánové slupky na kousky. Do vhodného hrnce vlijte litr vody a vhoďte 100 g slupek. Směs přiveďte k varu a vařte úplně do měkka. Jakmile vznikne hustá tekutina, přidejte litr vody, abyste nahradili ztrátu vody během vaření. Pomocí hadříku nakonec vše přefiltrujte. Zbytky slupek, které vám zůstaly na hadříku, můžete ihned přidat jako hnojivo do květináčů. Přefiltrované tekuté hnojivo si přelijte do vhodné lahve a uchovávejte v chladu pro postupné použití.

Hnojivo na orchideje používejte opatrně

Banánové hnojivo používejte na orchideje s rozvahou a vždy ho nezapomeňte zředit. Jeden litr hnojiva vystačí na čtyři litry vody – ideálně dešťové nebo odstáté kohoutkové. Podle potřeby můžete k roztoku přidat speciální přípravky, které aktuálně orchidej vyžaduje – například fungicidy pro boj s plísněmi. V takovém případě můžete roztok použít i ve formě postřiku. Vždy stříkejte na list, nikdy ne na květ orchideje.

Žíhané květy orchideje iZdroj fotografie: Freepik

Variace na banánové hnojivo

Ze slupek si lze vyrobit také extra výživné hnojivo. Opět povařte v jednom litru vody 100 g slupek. Tentokrát již nepřidávejte vodu, ale směs smíchejte se dvěma kilogramy vermikompostu nebo přírodního granulovaného hnoje. Opět můžete přidat biofungicid. Takto připravené hnojivo aplikujte přímo do květináče ke kořenům orchidejí. Hnojivo se bude postupně uvolňovat při každém zalévání.

Kdy a jak správně přesadit orchidej.

Jaké hnojivo dopřáváte svým orchidejím?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články