Sbohem plísni na sazenicích: Účinným protivníkem jsou postřiky z cibule a česneku

Pokud vaše rajčata a papriky napadne plíseň, musíte rychle zasáhnout. Jinak můžete velmi rychle přijít o celou úrodu.

Rajčata můžete zasít i do sněhu, za pomocí kyseliny borité vyrostou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plíseň je pro rajčata a pro zahrádkáře velkým problémem. K jejich vzniku především vlhké počasí a rychlé střídání teplot v letních měsících – kombinace těchto faktorů totiž vytváří ideální podmínky pro rozvoj plísně. Ale tento problém se může objevit i u malých sazeniček. Naštěstí lze většinu plísní úspěšně léčit a také předcházet jejich vzniku.

Prevence je vždy klíčová

Prevence začíná u správného výběru sazenic, které by měly být zdravé a nezamořené chorobami. Důležité je také mít čistou a lehkou půdu, která umožní dostatečný odvod vlhkosti. Při pěstování rajčat či paprik je vždy vhodné použít nový substrát (nebo půdu, kterou jste po minulé sezóně dobře sterilizovali). Důležitou součástí prevence je také pravidelné prořezávání rostlin a odstraňování napadených listů a plodů. To pomáhá omezit rozšiřování chorob.

Domácí postřiky jako účinná léčba

Pokud se plíseň objeví, je nutné zasáhnout co nejdříve. Existuje mnoho přírodních postřiků, které pomáhají zamezit rozvoji plísní. Skvělý je například postřik z česneku, cibule nebo přesličky. Tyto přírodní prostředky obsahují látky, které brání vývoji plísní. K přípravě česnekového výluhu rozkrájejte několik stroužků česneku (pro cibulový výluh použijte jednu menší cibuli) a zalijte je litrem vody. Nechte vylouhovat přes noc, poté přeceďte přes sítko do rozprašovače a každý druhý den stříkejte na rostliny, dokud plíseň nezmizí.

Přesličkový výluh se připravuje velmi podobně: dvě hrsti natě přesličky rolní zalijte litrem vroucí vody, nechte vše stát přes noc, a nakonec slijte. Přeslička obsahuje kyselinu křemičitou, která zvyšuje odolnost rostlin proti plísním a houbám. Další možností je použití prášku do pečiva rozmíchaného ve vodě. V pěti litrech vody rozmíchejte pět lžiček prášku do pečiva, zakápněte rostlinným olejem a aplikujte postřik každý třetí den. A pomoci může i obyčejný Aspirin.

Žloutnutí listů u sazenic rajčat může mít více důvodů, rozklíčujte je iZdroj fotografie: Freepik

Tea tree oil v akci

Velmi oblíbený je také postřik z čajovníkového oleje (tea tree oil), který má protiplísňové účinky. A pomoci může i manganistan draselný. Obvykle stačí jedna lžička do pěti litrů vody a po plísni nebude ani památky. V případě potřeby je pak možné ošetření každý čtvrtý nebo pátý den opakovat. Pokud však žádný z těchto přírodních postřiků nepomáhá a plíseň se dál šíří, měli byste zvážit použití některého z komerčních přípravků dostupných na trhu. Je také důležité dodržovat návod k použití a doporučené dávkování, aby nedošlo k nechtěnému spálení rostlin.

Co si ještě pohlídat

Prvním krokem při boji s plísní je pravidelné prohlížení rostlin a hledání příznaků onemocnění. Pokud najdete napadené listy, ihned je odstraňte. Tím se sníží riziko, že se plíseň rozšíří na celou rostlinu. Pokud je ovšem rostlina silně zachvácena, nezbývá nic jiného, než ji celou zlikvidovat. Je také velmi důležité nevyhazovat napadený rostlinný materiál na kompost, protože tím by se plíseň mohla rozšířit do celé zahrady. Místo toho ho spalte nebo vyhoďte do běžné popelnice (nikoli do té na bioodpad).

Jak s plísní na rajčatech a paprikách bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články