Zimní jahody porostou jedna báseň, sazenice před výsadbou namočte na 20 minut do vody

Nenechte nic náhodě a pojistěte si vitalitu svých sazenic jahod se vším všudy – stačí jeden šikovný trik s vodou.

Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně vás potěší množství plodů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výsadba jahod v zimě se může zdát neintuitivní, protože obvykle bývá spojena s teplými měsíci. V našich klimatických podmínkách však může být výsadba koncem léta nebo začátkem podzimu prospěšná pro vytvoření silného kořenového systému před nástupem chladu, což zajistí silnou úrodu v následujícím roce, jak informuje web Novinky. Pro optimalizaci tohoto růstu je třeba dodržet několik základních kroků.

Načasování a pořadí výsadby

Ideální doba pro výsadbu jahod je obvykle konec července až srpen. V teplejších podzimních podmínkách však může být rozumná výsadba i v první polovině září. Rostliny tak mají dostatek času na zakořenění před příchodem chladného počasí, což jim zajistí lepší přezimování a bohatou úrodu v následujícím roce. Ovšem přistoupit k tomu můžete třeba i v prosinci, pokud se oteplí a vy máte rostliny k dispozici. Pro výsadbu zvolte vyvýšené záhony a rostliny jahodníku umístěte přibližně 20 cm od sebe v řádcích s rozestupy přibližně 60 cm mezi řádky.

Toto uspořádání zajistí dostatečný prostor pro růst a správnou cirkulaci vzduchu. Zahradník Martin K. ze Strakonic pak poradil s jejich výběrem. „Starší rostliny jsou starší a vyvinutější, zatímco ty pozdější jsou mladší a mají méně vyvinutý kořenový systém. Mladší rostliny mají proto tendenci zakořeňovat rychleji, zatímco pro starší, vyvinutější rostliny, může rychlá adaptace představovat problém. Pro časnou výsadbu se proto doporučuje vybírat starší sazenice, zatímco mladší odnože se hodí pro pozdní výsadbu.“

Příprava sazenic

Bez ohledu na načasování by sazenice měly být dobře vyvinuté, mít vyzrálý kořenový systém, několik pupenů a 4 až 5 listů pro optimální růst. I v případě, že jsou zakoupeny v obchodě, je ošetření sazenic před výsadbou zásadní, včetně ochrany proti háďátkům. Účinné ošetření zahrnuje namáčení sazenic ve vodě o teplotě 45 až 50 °C po dobu asi 20 minut.

aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Při samotné výsadbě je pak klíčové nezakopávat kořeny a pupeny příliš hluboko, protože by to mohlo vést k zahnívání, uvádí web ZahrádkářskáPoradna. Dbejte na to, aby byly kořeny v jamce rovnoměrně rozloženy a nebyly ohnuté. Před výsadbou i po ní půdu pohnojte vyváženým hnojivem a důkladně zalijte. Tímto zásahem se odstraní přebytečný vzduch a kořeny se zatlačí do zeminy, čímž se výrazně zvýší míra přežití jahod. Já ještě navíc čerstvé sazenice obkládám slámou – ta je dokonale odizoluje od chladného počasí.

Aby byly vaše jahodové keře i příští rok v té nejlepší kondici, potřebují správnou výživu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly vaše jahodové keře i příští rok v té nejlepší kondici, potřebují správnou výživu

Co si ještě pohlídat

A nezapomeňte také na vhodné prořezávání u starších rostlin, jak Chalupáři-Zahrádkáři také radili. Proti škůdcům pak podle naší redaktorky Marcely Libušné skvěle funguje hořčičný prášek. Je levný a jeho aplikace snadná.

Vlastní pěstování jahod není až tak velká věda, ale některé podmínky bychom měli i tak splnit – seznamte se s nimi

Jaké jsou vaše triky při podzimní péči o jahody?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články