Zkroucené listy na rajčatech: Na vině je nedostatečná vlhkost a nadbytek dusíku

Když se listy rajčat kroutí, pak je třeba zasáhnout co nejdříve. Jinak už svou úrodu dost možná nezachráníte a přijdete o vše.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se u rajčat začnou objevovat zkroucené listy, může to být důvod k obavám. Je proto vždy třeba zasáhnout co nejdříve. Aby však byl váš zásah účinný, musíte se jako první poohlédnout po vhodné příčině. Teprve poté si můžete zvolit, jak proti tomuto nežádoucímu jevu zakročíte.

Možná za to můžete vy

Jedním z hlavních faktorů, které vedou ke zkrouceným listům rajčat, je nedostatečná vlhkost. Rajčata potřebují ke svému růstu stálou a dostatečnou zálivku. Pokud jim ji neposkytnete, mohou se jejich listy zkroutit nebo zvrásnit. Nedostatečná vlhkost totiž ovlivňuje celkový zdravotní stav rostlin a způsobuje, že se rostlina stresuje a reaguje zkroucením listů – jde o účinný mechanismus pro přežití, protože tak zároveň snižuje plochu, z níž by se mohla další vlhkost odpařovat.

Abyste tomu zabránili, je nutné rajčata důkladně a soustavně zalévat a zajistit, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřená. O to se postará trávový mulč. A jak ho vytvořit? Jednoduše rozprostřete tenkou vrstvu suché trávy kolem rostlin. Mulč by měl být rovnoměrně rozložen, ale zároveň se nedotýkat stonků. Můžete jej aplikovat ve vrstvě o tloušťce přibližně 5 cm.

Možná za to mohou hnojiva

Ovšem ke zkroucení listů rajčat může přispívat i nadbytek dusíku. Dusík je sice důležitou živinou pro růst rostlin, ale jeho nadměrné množství může narušit rovnováhu všech výživových složek a způsobit problémy. Pokud rajčata dostávají příliš mnoho dusíku, pak to u nich velmi často vede k nadměrnému vegetativnímu růstu na úkor produkce plodů.

Zkroucené listy na rajčatech má na svědomí vlhkost a nadbytek dusíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato nerovnováha se může projevit v podobě pokřivených nebo zkroucených listů. Abyste se tomuto problému vyhnuli, je nezbytné dodávat rajčatům vyvážené hnojivo, které obsahuje odpovídající množství dusíku, fosforu a draslíku (zaměřte s na prostředky určené pro fázi „květ a plod“). Pomohou i slupky z banánu – stačí je jen správně použít.

Jiné důvody kroucení listů rajčat

Kromě nerovnováhy vlhkosti a živin mohou ke zkrouceným listům rajčat přispívat i další faktory. Jde zejména o stresující faktory prostředí, jako jsou například extrémní teploty, vysoká vlhkost nebo nedostatečné proudění vzduchu. Zapomínat nelze ani na škůdce a choroby, například mšice, molice nebo virové infekce. Proto je nezbytné rostliny rajčat pravidelně kontrolovat.

Zkroucené listy na rajčatech má na svědomí vlhkost a nadbytek dusíku iZdroj fotografie: Depositphotos

A dbejte také na dostatečné proudění vzduchu a větrání kolem rostlin rajčat. Nikdy je nevysazujte příliš blízko u sebe, protože přehuštění může také přispět ke kroucení listů. Chraňte je také před extrémními teplotami a v případě potřeby jim poskytněte stín – i kdybyste měli nad záhon dočasně roztáhnout třeba slunečník.

Další dobré tipy pro pěstování

Při výběru odrůd rajčat pro svou zahradu zvažte nákup těch, které jsou odolné vůči běžným chorobám a škůdcům. Odolné odrůdy mohou pomoci minimalizovat riziko svinování listů způsobené infekcemi nebo napadením. Vaše úroda tak bude mnohem lepší a skoro bez práce.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro maximální úrodu rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články