Jde o jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny na našich zahradách. Rajče jedlé, nazývané též odborněji lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), potěší šťavnatými a voňavými plody plnými vitamínů, jimž vévodí vitamíny C, B a E, a dále pak také prospěšného draslíku, karotenu, antioxidačně působícího lykopenu, zeaxanthinu, luteinu apod. Ovšem pokud se na něm objeví zvlnění listů, může to vaši úrodu ohrozit.
Ušetřena nejsou žádná rajčata, kadeřavost si nevybírá
Nezáleží na tom, jestli lilek rajče pěstujete ve skleníku, volně na záhonu nebo v nádobě pod střechou. Kadeřavost se při vhodných podmínkách objevuje bez rozdílu umístnění. Obvykle je její příčinou nadměrné sluneční záření kombinované s nedostatkem vody. Ovšem může za ní stát i příliš hustá výsadba rostlin, stejně jako nedostatek některých základních živin. Jak tedy správně určit, kde je problém? Stačí se řídit návodem.
Když se listy silně vlní a otáčejí nahoru
Takto vypadá působení příliš intenzivního slunečního záření v kombinaci se špatnou zálivkou. Takto postižená rostlina musí být zastíněna (kupříkladu rohožemi). Nečekejte, až okraje listů zhnědnou, pak už jim nebude pomoci. A nezapomeňte ani na pořádnou zálivku. Pokud se naopak listy srolují dovnitř, ale zároveň jsou stále tmavě zelené, pak jde o přebytek dusíku v půdě. Přestaňte tedy na čas hnojit a nadbytek živin odplavte intenzivním zavlažováním.
Jak poznat nedostatek vápníku
Jestliže má rajče jedlé nedostatek tohoto minerálu, plodí jen velmi špatně a jeho plody jsou tvrdé a špatně vybarvené. Ovšem problém můžete poznat už s předstihem, prozradí vám ho totiž vzhled rostliny. A to ve chvíli, kdy se starší listy zkroutí a ztratí barvu, ovšem mladší větvičky a vrcholy zůstávají stále tmavě zelené. V takovém případě doporučujeme zkontrolovat pH v půdě a sáhnout po vápníkovém hnojivu určeném pro rajčata.
Na nekrózu nebo parazity pomůže jednoduchý postřik
Jestliže se listy kroutí směrem ke středu a poté usychají, pak jde o známku bakteriálního onemocnění. K ošetření budete potřebovat 150 gramů tabáku a tři litry vody. Tabák nechte přes noc vylouhovat, poté směs přelijte do rozprašovače a rajčata ošetřete. Totéž proveďte i ve chvíli, kdy jsou listy rajčat lepkavé, a tedy zjevně napadené nějakým škůdcem. Aplikaci postřiku opakujte dvakrát během týdne po dobu 14 dní, poté stačí jednou týdně.
Listy se mohou kroutit i kvůli přemokření
Jestliže na zdeformovaných listech nenajdete žádné pavučiny ani žádné jiné známky napadení parazity a nadbytek slunce také nepřipadá v úvahu, pak může být problémem nadměrná zálivka. Vyplatí se proto seznámit se základními pravidly. V první řadě zaléváme sazenice teprve ve chvíli, kdy horní vrstva půdy vyschne. Dbejte rovněž na to, aby se většina vody dostala přímo ke kořenům, a nikoli na listy a stonky.