Zvlněné listy na rajčatech? Existuje rychlá metoda, která je znovu oživí a postaví na nohy

                   

Jde o jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny na našich zahradách. Rajče jedlé, nazývané též odborněji lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), potěší šťavnatými a voňavými plody plnými vitamínů, jimž vévodí vitamíny C, B a E, a dále pak také prospěšného draslíku, karotenu, antioxidačně působícího lykopenu, zeaxanthinu, luteinu apod. Ovšem pokud se na něm objeví zvlnění listů, může to vaši úrodu ohrozit.

Ušetřena nejsou žádná rajčata, kadeřavost si nevybírá

Nezáleží na tom, jestli lilek rajče pěstujete ve skleníku, volně na záhonu nebo v nádobě pod střechou. Kadeřavost se při vhodných podmínkách objevuje bez rozdílu umístnění. Obvykle je její příčinou nadměrné sluneční záření kombinované s nedostatkem vody. Ovšem může za ní stát i příliš hustá výsadba rostlin, stejně jako nedostatek některých základních živin. Jak tedy správně určit, kde je problém? Stačí se řídit návodem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se listy silně vlní a otáčejí nahoru

Takto vypadá působení příliš intenzivního slunečního záření v kombinaci se špatnou zálivkou. Takto postižená rostlina musí být zastíněna (kupříkladu rohožemi). Nečekejte, až okraje listů zhnědnou, pak už jim nebude pomoci. A nezapomeňte ani na pořádnou zálivku. Pokud se naopak listy srolují dovnitř, ale zároveň jsou stále tmavě zelené, pak jde o přebytek dusíku v půdě. Přestaňte tedy na čas hnojit a nadbytek živin odplavte intenzivním zavlažováním.

Jak poznat nedostatek vápníku

Jestliže má rajče jedlé nedostatek tohoto minerálu, plodí jen velmi špatně a jeho plody jsou tvrdé a špatně vybarvené. Ovšem problém můžete poznat už s předstihem, prozradí vám ho totiž vzhled rostliny. A to ve chvíli, kdy se starší listy zkroutí a ztratí barvu, ovšem mladší větvičky a vrcholy zůstávají stále tmavě zelené. V takovém případě doporučujeme zkontrolovat pH v půdě a sáhnout po vápníkovém hnojivu určeném pro rajčata.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Na nekrózu nebo parazity pomůže jednoduchý postřik

Jestliže se listy kroutí směrem ke středu a poté usychají, pak jde o známku bakteriálního onemocnění. K ošetření budete potřebovat 150 gramů tabáku a tři litry vody. Tabák nechte přes noc vylouhovat, poté směs přelijte do rozprašovače a rajčata ošetřete. Totéž proveďte i ve chvíli, kdy jsou listy rajčat lepkavé, a tedy zjevně napadené nějakým škůdcem. Aplikaci postřiku opakujte dvakrát během týdne po dobu 14 dní, poté stačí jednou týdně.

Listy se mohou kroutit i kvůli přemokření

Jestliže na zdeformovaných listech nenajdete žádné pavučiny ani žádné jiné známky napadení parazity a nadbytek slunce také nepřipadá v úvahu, pak může být problémem nadměrná zálivka. Vyplatí se proto seznámit se základními pravidly. V první řadě zaléváme sazenice teprve ve chvíli, kdy horní vrstva půdy vyschne. Dbejte rovněž na to, aby se většina vody dostala přímo ke kořenům, a nikoli na listy a stonky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články