Vzala kuličku alobalu a dala ji do květináče a záhonu. Dodnes nechápu, že mě něco takového nenapadlo dříve

Alobal nemusí být jen skvělým pomocníkem do kuchyně. Naopak. Opravdu skvěle se uplatní i při péči o zahradu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alobal má v domácnosti pověst velmi univerzálního pomocníka. Hodí se především v kuchyni, ale rozhodně se neuplatní jen při přípravě potravin. Naopak, jde o skvělého pomocníka při čištění spotřebičů nebo při úklidu domácnosti. A chytří zahradníci ho dokážou skvěle využít i na zahradě. Pomůže tu s mnoha různými činnostmi – od péče o semena a malé sazenice, až po podzimní ochranu stromků a dalších plodin před nájezdy všežravých škůdců.

1. Alobal proti myším na zahradě

Pokud zavěsíte proužky alobalu do prostoru, dokážou být opravdu hlučné a nepřehlédnutelné. Většina obyvatel zahrady však preferuje spíše klid a nejrůznější hlodavci rozhodně nejsou výjimkou. Pokud tedy nechcete, aby se vám myši usídlily například v dřevníku nebo ve stodole, zavěste po obvodu těchto objektů tenké proužky z alobalu tak, aby šustily i při sebemenším vánku. Uvidíte, že po žádných nazvaných návštěvnících tu nebude ani památky.

Vše si ovšem můžete ještě pojistit, a to prostřednictvím výrazných pachů, které hlodavce odlákají. Na místa, kudy by se myši nebo třeba potkani mohli pohybovat, tak položte tyto bylinky:

  • diviznu,
  • heřmánek,
  • odumřelé aksamitníky alias afrikány,
  • mátu jakéhokoliv druhu,
  • oleandr,
  • pelyněk,
  • citron,
  • levanduli,
  • sušené květy třezalky,
  • nebo třeba vratič.
5 využití alobalu na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Alobal pro lepší vzejití semen

Pokud se chystáte vysévat některé mělce kořenící plodiny, můžete si i tady pomoci alobalem. Jednoduše umístěte proužek do výsevní rýhy a nasypte na něj zeminu. Teprve na tuto vrstvu umístěte semena. Alobal je ochrání před chladem odspodu a umožní jim o něco rychleji vyklíčit

3. Pomocník pro mladé sazenice

Pokud naopak předpěstováváte zeleninu nebo nejrůznější květiny doma, připravte si z alobalu šikovného pomocníka pro tuto činnost. Jednodušeji jím vyložte krabici, do níž umístíte květináč (jedna strana musí být samozřejmě prostřižena) a takto postavte sazenice k oknu. Nevypadá to sice příliš esteticky, ale alobal bude odrážet cenné sluneční světlo až k rostlinám, takže podpoří jejich růst.

4. Alobal proti okusům zvěře

Ovšem tento pomocník vám může pomoci i při tak nepříjemném problému, jako je okus stromků zvěří. A to hned dvěma způsoby. Pokud jím obalíte kmeny, zabráníte tak zvířatům v přístupu k lákavé kůře. A tenké proužky zavěšené ve větvích je opět odradí svým zvukem i vzhledem. Nebudete se tak muset nájezdů nepříjemných návštěvníků bát.

5 využití alobalu na zahradě iZdroj fotografie: Pixabay

5. Alobal jako izolační vrstva

A v neposlední řadě vám tento pomocník může pomoci i s ochranou květináčů, které jste byli nuceni zimovat venku. Princip jeho použití je opravdu triviální. Jednoduše s jeho pomocí květináče obalte a zaizolujte i ze spodní strany. Výkyvy teplot hluboko pod nulu jim pak nikdy příliš neublíží. Alobal zároveň napomůže prohřívání květináčů a truhlíků během vzácných slunečných dní, což se rozhodně cení.

Jak triky máte s alobalem vyzkoušené vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články