Snížíme spotřebu paliva a jednoduše tak ušetříme. Už 1 z celkových 8 kroků dokáže ušetřit peníze

Pokud máte také pocit, že ve vašem autě mizí více pohonných hmot, než byste chtěli, naučte se jim ušetřit díky šikovným trikům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Provoz automobilu patří obvykle mezi poměrně významné položky rodinného rozpočtu. A není to náhodou – investice do něj jsou totiž zapotřebí hned v několika směrech. Kromě nutné údržby a nejrůznějších servisních procesů jsou ve hře zejména platby za palivo. A právě ty mohou udělat do rodinného rozpočtu pořádnou díru. A jak se tedy této eventualitě bránit? Osvojte si 8 chytrých triků, díky nimž už nikdy nezaplatíte více, než je nezbytně nutné.

1. Zapomeňte na prudké zrychlování

Pokud také rádi zkoušíte limity svého vozu a rádi byste si ověřili, zda je tvrzení výrobce o bleskové akceleraci pravdivé, dvakrát si to rozmyslete. Právě tento úkon totiž spotřebovává palivo mnohem více, než by vám dozajista bylo milo. Pokud šetříte, pak se tyto „frajeřinky“ s nízkým účtem za palivo příliš neslučují.

2. Plánujte si trasu

Chcete jezdit co nejekonomičtěji? Pak se nebojte před každou delší jízdou sednout k mapě (klidně může být internetová) a trasu si pečlivě naplánovat. Ideálně hledejte trasy, na nichž bude jízda co nejplynulejší, to totiž může ke snížení spotřeby paliva značně přispět.

3. Jezděte bez klimatizace

Pokud to jde, omezte v automobilu komfort, který si dopřáváte. Málokdo to ví, ale využití klimatizace může zvednout spotřebu paliva až o 15 %, vzpomeňte si na to, jak jezdili v zimě vaši tátové dědové, a ušetříte přitom i svou peněženku.

Šetření palivem v zimě iZdroj fotografie: Pixabay

4. Sledujte tlak v pneumatikách

Čas od času se také nezapomeňte zastavit třeba na benzinové pumpě a zkontrolovat tlak, který máte v pneumatikách. Možná vám drobné rozdíly nepřijdou důležité a problém s podhuštěním řešíte, až když je opravdu významný – ale to je velká chyba. Už rozdíl pouhé 0,1 atmosféry oproti optimu může zvýšit spotřebu paliva o 2 až 3 procenta.

5. Když to jde, použijte tempomat

Tento nenápadný pomocník také dokáže snížit spotřebu paliva – a kromě toho také váš řidičský komfort. Pokud ho tedy v automobilu máte, rozhodně ho alespoň občas pusťte ke slovu. Ideální jsou k tomuto účelu například dálnice.

6. Vyberte si vhodné počasí

Pamatujte si také, že pokud to jde, měli byste si k jízdě vybrat vhodné podmínky. Silný vítr nebo třeba déšť tak mohou rovněž přispět k tomu, že bude vaše vozidlo náročnější na spotřebu paliva.

8 triků, které vám pomohou ušetřit na palivu ve vašem autě iZdroj fotografie: Depositphotos

7. Vyhoďte všechnu nepotřebnou zátěž

A jak ještě snížit spotřebu paliva ve vašem voze? Třeba tím, že odstraníte všechny věci, které v něm převážíte zbytečně. Cílem je samozřejmě co nejnižší hmotnost vašeho vozidla. Protože čím méně toho vezete, tím méně paliva také spotřebujete. Ano, tak jednoduché to je.

8. Držte se za kamionem nebo náklaďákem

Dalším trikem, který může spotřebu paliva lehce snížit, je jízda za velkým kamionem nebo alespoň náklaďákem. Budete se totiž držet v „tunelu“, který sníží odpor vzduchu, a díky tomu se sníží i spotřeba paliva.

Vyzkoušejte ještě dalších 11 tipů jak ušetřit za benzín nebo naftu

Jak triky pro úspornější jízdu používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články