Sladká úroda cherry rajčátek na balkóně nemusí být nesplněným snem – zasaďte je do šikovně sestavených PET lahví a těšte se na sklizeň

                   

Chutné rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) patří na zahradách k velmi oblíbeným druhům plodové zeleniny. Ovšem stejně ochotně vám bude plodit i na balkoně – stačí vsadit na oblíbené cherry odrůdy, které ke své spokojenosti opravdu příliš mnoho prostoru nepotřebují.

Konstrukce jako základ

Ze všeho nejdříve si připravte šikovnou dřevěnou konstrukci, na kterou svůj nový pěstitelský systém připevníte. Měla by být dostatečně odolná a unést i větší zátěž. Jakmile budete mít hotovo, pak najděte dostatečně velké PET lahve (doporučujeme spíše ty od velkých balení sirupů) a seřízněte je tak, že jejich horní část zcela odstraníte.

V zadní části lahve (dostatečně pod okrajem, aby nedošlo k protržení) vytvořte otvor a PET lahve připevněte k připravené konstrukci. Nejlépe to půjde vrtačkou. Poté na jedné straně vytvořte několik kruhových otvorů, které vám poslouží jako prostor pro výsadbu mladých sazenic rajčat a již máte téměř hotovo.

Vytvořte samozavlažovací systém

Mezi jednotlivé lahve však musíte připevnit i zdroj vody. Poslouží vám další velká PET lahev, jež však musí být o něco výše než vámi vytvořené pěstební „květináče.“ Do lahve zastrčte vhodnou textilii a její druhý konec pak zasuňte do zeminy v květináčích. Je dobré ji předem nastříhat na proužky nebo smotat do podoby knotů. Ale použít lze samozřejmě i závlahové knoty z obchodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teď už zbývá jen do výživné zeminy zasadit sazeničky rajčat, a to samozřejmě přímo do připravených otvorů. Vybírejte si opravdu malé rostlinky, jinak hrozí, že je při výsadbě poškodíte. Své sazenice dobře zalijte a nezapomeňte nalít vodu i do zásobníku. O další zálivku se totiž postará on.

Jaké sazenice rajčat pořídit

Přemýšlíte nad tím, kterým odrůdám cherry rajčátek se bude na balkoně nejlépe dařit? Pak si vyberte některou z těch osvědčených:

  • rajče melounové,
  • datlové rajče Mandat F1,
  • Cherrola F1,
  • Ateron F1,
  • Radana,
  • Goldkrone,
  • nebo Venus.

Jaké druhy ovoce a zeleniny pěstujete na balkoně vy?

Na rajčata si můžete vyrobit i závěsný květináč. Stačí vyzkoušet tento jednoduchý návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články