Cibuli posypte obyčejnou moukou, díky tomu během skladování neshnije

Docela obyčejná mouka může být při skladování cibule velkým pomocníkem – dokáže totiž vytvořit perfektní mikroklima v jejím okolí.

Cibule vydrží klidně půl roku, stačí ji svázat a pověsit i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ne každá domácnost je vybavena chladným sklepem na uchovávání zeleniny, ale to neznamená, že si nemůžete užívat čerstvost domácích produktů po celý rok. Cibule je základem kuchyně, a pokud máte to štěstí, že ještě letos sklidili opravdu bohatou úrodu, je nezbytné vědět, jak ji správně skladovat, aby se nezkazila. Jednou z účinných metod je podle webu Eozave použití obyčejné mouky, která uchová cibuli čerstvou po delší dobu. Já osobně si myslím, že jde o zajímavý způsob, který dává smysl a určitě ho vyzkouším.

Správné sušení je základ

Prvním krokem k dlouhodobému uchování cibule je sklízet ji ve správnou dobu a nechat ji dostatečně vyschnout, napsal web Gardeners. Po sklizni ji proto umístěte na dobře větrané místo, například na verandu nebo na slunné místo na zahradě, a nechte ji přirozeně vyschnout. Tento proces sušení zajistí odstranění přebytečné vlhkosti, čímž se sníží riziko hniloby během skladování. Jakmile je cibule řádně usušená, je čas připravit ji ke skladování. Zde přichází ke slovu obyčejná mouka jako jednoduchý, ale účinný nástroj pro zvýšení její trvanlivosti.

Papírové sáčky a mouka

Pro začátek budete potřebovat papírové sáčky a jakoukoli mouku. Tyto položky jsou snadno dostupné a cenově výhodné. Papírové sáčky poslouží jako bariéra, která pohltí přebytečnou vlhkost, zatímco mouka pomůže udržet správnou úroveň vlhkosti uvnitř. „Na dno zvolené skladovací nádoby, ať už se jedná o dřevěnou bednu, kartonovou krabici nebo plastový kontejner, umístěte několik papírových sáčků. Tyto sáčky budou fungovat jako vrstva pohlcující vlhkost,“ píše čtenářka Kateřina Š. z Libčan, která tuto metodu používá již dlouho.

„Při ukládání cibule ke skladování dbejte na to, aby byl mezi jednotlivými cibulemi dostatečný prostor. Tyto rozestupy umožňují správné větrání a zabraňují jejímu předčasnému hnití v důsledku zadržené vlhkosti. Před uložením první vrstvy cibule do skladovací nádoby ji lehce poprašte moukou. Mouka působí jako vysoušedlo a pohlcuje přebytečnou vlhkost, která se může během skladování nahromadit. Tato vrstva mouky vytvoří bariéru mezi cibulí a případnou vlhkostí a pomůže tak udržet její čerstvost,“ doplňuje.

Červnový booster pro papriky a rajčata: Zálivka z cibulových slupek iZdroj fotografie: Rasbak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Aby vám uskladněná cibule vydržela co nejdéle, musíte se o nic správně postarat – mouka se postará o udržení správného mikroklimatu

Jak vše ještě vylepšit

  • A prozradila nám také několik dalších šikovných triků.
  • U větších sklizní cibule zvažte vytvoření více vrstev cibule a mouky v jednom papírovém sáčku nebo skladovací nádobě.
  • Nezapomeňte sáčky vždy dobře uzavřít, aby se do nich nedostala vlhkost.
  • Pokud máte přístup k účinnějším vysoušedlům, jako je silikagel nebo prášková křída, můžete je k mouce přidat a vytvořit uvnitř skladovací nádoby účinnější mikroprostředí.

Chyba, které se dopouští téměř každý: Zkušený zahradník prozradil, proč se nikdy nesmí skladovat cibule vedle brambor

O vhodných místech pro skladování cibule psali Chalupáři-Zahrádkáři zde. A jako perfektní nádoby pro uchovávání doporučujeme dřevěné bedny.

Jaké jsou vaše triky při skladování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články