Co znamenají nálepky na banánech: Prozradí přítomnost pesticidů i chemických hnojiv

Pokud banány nemají žádný speciální kód, mohou být považovány za konvenčně pěstované. Mnohdy však o nich nálepky prozradí mnohem víc.

i Zdroj fotografie: Tupungato / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na našich stolech bývají banány ceněny nejen pro svou lahodnou chuť, ale také pro nesčetné množství zdraví prospěšných látek, které obsahují, jak informuje web Prevention. Díky své všestrannosti je toto skromné ovoce základem svačin, receptů na pečení, salátů a různých kulinářských pochoutek. Ne všechny banány však mají stejné zdravotní a ekologické vlastnosti. Chcete-li se při jejich výběru rozhodovat informovaně, věnujte pozornost jejich nálepkám.

Rozluštění nálepek na banánech

Na nálepkách banánů je obvykle uveden barevný kód, země původu a spolu s nimi i čtyř- nebo pětimístné číslo. Rozluštění tohoto kódu je pro většinu zákazníků zásadní, může totiž poskytnout cenné informace o způsobu pěstování a kvalitě ovoce.

  • Země původu: Nálepka označuje zemi, kde byly banány vypěstovány.
  • Čtyřmístný kód: (obvykle začíná číslem 3 nebo 4), označuje, že banány byly pěstovány konvenčními metodami. Nejspíše tedy byly ošetřovány minerálními a organickými hnojivy a pesticidy.
  • Pětimístný kód začínající číslicí 9: Toto číslo naopak ukazuje na tradiční metodami bez použití syntetických hnojiv, pesticidů nebo genetických modifikací. Tyto banány jsou často označovány jako organické nebo bio banány, jak informuje web DailyMail.
  • Pětimístný kód začínající číslicí 8: Jde o geneticky modifikované (GM) neboli geneticky upravené banány.

Banánová džungle ve vašem bytě: Pěstitelské tajemství odhaluje šlechtění banánů, které chutnají 100x lépe než ty z obchodu

Živiny v různě zralých banánech

Při nákupu se ovšem můžete (a měli byste) řídit i vzhledem tohoto ovoce. Co se vyplatí vědět o žlutých a zelených banánech?

  • Vitamín C: Zralé banány mají méně vitamínu C než nezralé banány, protože se obsah tohoto vitamínu s postupem zrání snižuje.
  • Vláknina: Nezralé banány mají vyšší obsah vlákniny než zralé banány.
  • Vitamín B6: Banány jsou také dobrým zdrojem vitamínu B6, který je důležitý pro metabolismus a funkci nervového systému. Obsah tohoto vitamínu se s postupem zrání výrazně nemění.
Nálepky na banánech obsahují informace o způsobu jejich pěstování. Rozhodně se tedy vyplatí vědět, co přesně znamenají. iZdroj fotografie: Pixabay
Nálepky na banánech obsahují informace o způsobu jejich pěstování. Rozhodně se tedy vyplatí vědět, co přesně znamenají

Já osobně mám nejraději banány zralé tak napůl – ani málo ani moc. A aby mi doma v téhle formě vydržely co nejdéle, obaluji jejich stopku alobalem. A hodit se vám mohou i banánové slupky. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři jsme otestovali, že se skvěle hodí jako hnojivo pro domácí orchideje nebo pro hortenzie.

Podle čeho si banány v obchodě vybíráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články