Domácí repelent proti klíšťatům: Stačí uvařit mátový čaj a dát ho do rozprašovače

Pokud se už teď třesete strachy před obávaným letním postrachem trávníků, připravte si domácí repelent proti klíšťatům z máty.

Domácí repelent proti klíšťatům si snadno vyrobíte z máty i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Také se bojíte, že si z vycházky přírodou přinesete nezvaného hosta? Klíšťata mají teď svůj vrchol sezóny a útočí téměř na každém kroku. Pokud nesnášíte chemické repelenty nebo jste na ně dokonce alergičtí a vyhýbáte se proto pobytu v přírodě, nezoufejte. Existuje levné a funkční řešení, které je dostupné všem. Příprava domácího repelentu je jednoduchá a rychlá a důležitá je pouze čerstvost.

Nemoci, které přenáší klíště

Nejčastější je klíšťová encefalitida, jíž může být nakaženo až každé třetí klíště. Dalším závažným onemocněním je lymská borelióza. Dalšími nemocemi je tularémie a ehrlichióza, méně častými pak bartonelóza, babesióza a neoehrlichióza. Obava z nakažení po přisátí klíštěte je tedy více než oprávněná.

Jak se chránit

Pokud se chcete před klíšťaty co nejúčinněji ochránit, měli byste dodržovat čtyři důležité body.

  1. Nejdůležitější je mít vhodný oděv a obuv, aby bylo co nejvíce těla zakrytého. Vyrazit si do lesa v kraťasech a tričku, případně v sandálech, je hazard se zdravím. Oblečení by mělo být světlé, abyste případné lezoucí klíště hned viděli a smetli.
  2. Další neméně důležitou ochranou jsou repelenty, které nastříkejte hlavně v dolní části těla, na boty a nohavice, ale i na rukávy nebo přímo celé tělo, pokud se pohybujete ve vysoké trávě. Klíšťata jsou totiž citlivá na otřesy půdy. Číhají při zemi v trávě nebo jiném porostu, a jakmile zaslechnou otřesy, které vydává při chůzi blížící se zvíře nebo člověk, vylezou tak vysoko, aby se mohla pohodlně přemístit na kořist. Podle otřesů poznají, jak velký živočich to je. Pokud jdete společně s dítětem, to často mívá klíšťata na hlavičce a pokud je včas neobjevíte, mohou zalézt i do ucha, což je velmi nepříjemné. Dítě proto raději postříkejte od hlavy k patě.
  3. Postřik je důležité zopakovat, jakmile vyprchá. Většina chemických přípravků uvádí asi 3 hodiny, pokud se ale více potíte, může se doba účinnosti zkrátit i na hodinu. Domácí postřiky opakujte, jakmile přestanou vonět.
  4. Po návratu domů je nutné se co nejdříve svléknout a oděv nejlépe rovnou vyprat. Dále se doporučuje se osprchovat včetně umytí vlasů a nechat se prohlédnout dalším členem rodiny, zda se někde cizopasník nevyskytuje.
Domácí repelent proti klíšťatům si snadno vyrobíte z máty iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí repelent

Domácí postřiky sází na to, že klíšťata nesnášejí některé výrazné vůně. Je to hlavně máta, dále tymián, šalvěj, levandule nebo cistus. Stačí tedy udělat silný mátový čaj, nechat jej vychladnout a přemístit do rozprašovače. Poté si nastříkejte celé tělo. Budete krásně svěže vonět všem okolo, ale klíšťata zůstanou v uctivé vzdálenosti.

Je jedno, zda použijete mátový čaj z obchodu, nebo sušenou či čerstvou mátu. Důležité je, abyste připravili vždy čerstvý nálev. Vyluhovat můžete i sušené koření, například hřebíček. Domácí repelent velmi ocení děti, jejichž jemná kůže chemické postřiky nemusí snášet (a také je často odmítají).

Jak na klíšťata iZdroj fotografie: Pixabay

Co klíšťatům voní?

Výzkumy ukazují, že klíště přitahují sladké vůně, takže deodoranty a parfémy s vůní květin nebo ovoce do přírody raději nepoužívejte. Totéž platí i o ostatní kosmetice. A pokud do zahrady vysadíte ty správné rostliny, pak klíšťata odpudíte.

Jak se před klíšťaty chráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články