Otravný prorůstající plevel se už na zahradu nikdy nevrátí: Lidová spása, která nestojí ani korunu a navždy vás ušetří okopávání

Mulč je speciální materiál používaný k pokrytí půdy pro její ochranu a zlepšení jejích vlastností. Nahradit ho však mohou i noviny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mulčování na zahradě má mnoho výhod. Mezi ty hlavní rozhodně patří delší zadržování vody v půdě a zlepšení její absorpce. Ve hře je však také dodatečná ochrana rostlin před různými patogenními mikroorganismy v půdě, omezení růstu obtížných plevelů a prevence přehřívání, zamrzání nebo eroze půdy. Správně zamulčované rostliny také tvoří velké množství dalších kořenů, což pomáhá zlepšit jejich zdraví a v případě užitkové zahrady také výnos.

Za mulč nemusíte utrácet

K mulčování je možné použít nejrůznější zbytky ze zahrady, ale například tráva nebo sláma se rozhodně nehodí všude. A investice do kůry se také nemusí ukázat jako správná. Tak po čem tedy sáhnout? Pomoci si můžete docela obyčejným materiálem, který najdete v každé domácnosti – kartónem nebo novinami. Jejich použití je opravdu snadné.

Staré noviny (vybírejte nejlépe opravdu novinový papír, nikoli například ten lesklý časopisový). Stačí je jen narovnat okolo plodin pěstovaných na záhonku v několika vrstvách. Okamžitě omezíte růst plevele, a navíc horní vrstvu zeminy ochráníte před vysycháním nebo útokem škůdcům. U kartónu je použití trochu komplikovanější, protože musíte předem vyříznout otvory, které vám umožní pěstované rostliny dokonale obložit. Jeho efekt však bude týž.

Další vhodné materiály pro mulčování

Kartón i noviny jsou sice velmi levné, ale po estetické stránce nejde o žádnou výhru. A co tedy použít, pokud chcete tuto ochranu své zahrady využít se vším všudy? Vyberte si z jednotlivých typů mulče a srovnejte jeho výhody i nevýhody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kompost a rašelina jako mulč

Kvalitní kompost půdu nejen chrání, ale dodá jí i mnohé užitečné látky. U kyselomilných rostlin je oblíbená spíše rašelina. Jde o poměrně levný a ekologicky bezpečný materiál, který nevyžaduje nijak častou výměnu.

Sláma, piliny a spadané listí

Sláma je nejlevnější a nejdostupnější materiál, který je možné k mulčování použít. Dokonale odráží ultrafialové paprsky, zabraňuje odpařování vody a skvěle omezuje růst plevele. Plody rostlin ochrání i před hnilobou. Dobré jsou i piliny, které dobře chrání rostliny proti plevelům i patogenním mikroorganismům.

Hodí se však spíše pro kyselomilné rostliny. Jako bonus také dlouhodobě zadržují vlhkost a dobře regulují teplotu půdy. Spadané listí má pak navíc i vysoký nutriční potenciál. Oproti tomu čerstvě posekaná nebo sušená tráva vám na záhonech skvěle poslouží k obohacení půdy dusíkem a dalšími živinami.

Kůra stromů jako mulč

Obvykle se používají 9 až 20 cm dlouhé kusy. Její vlastnosti jsou podobné, jako u dalších druhů mulče, navíc však poslouží pro zdobení velkých ploch. Drobná nebo středně hrubá kůra se používá pro mulčování jehličnanů nebo květinových záhonů. Zkušení zahrádkáři přitom doporučují záhony zasypávat různě velkou kůrou (tedy směsí různých velikostí), aby mulčování probíhalo pomalu a přirozeně.

Naučte se, jak na mulčování trávou je jednoduché. Seznamte se s jeho základními principy a uvidíte, že je velmi jednoduché

Jaký typ mulče používáte na zahradě nejraději vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články