Olej, pivo, mléko a majonéza: Nejde o žádný recept, nýbrž o nejlepší hnojiva pro rostliny. Aneb kdo nevyzkouší, nepochopí

Pokud přemýšlíte nad tím, čím vyživíte své pokojové rostliny, aby krásně rostly a pokud možno také krásně vykvetly, pak vsaďte na domácí šikovné recepty.

i Zdroj fotografie: Freepik / Adam S. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Existuje celá řada triků, které se hodí pro hnojení pokojových rostlin. Dost možná jste slyšeli o hnojení cukrem nebo třeba bokovým listem. Možné je ovšem i hnojení kávou nebo třeba citronovou šťávou a stranou by neměl zůstat ani rostlinný olej nebo třeba majonéza. Pro jaké situace se jednotlivá hnojiva hodí – a jak je připravit? Inspirujte se jednoduchými návody, díky nimž vyživíte opravdu každou pokojovku, kterou doma máte.

Hnojení cukrem a jeho univerzálnost

Jako první rozebereme hnojení cukrem. Ten by měl dodat rostlinám rychlou energii a po všech stránkách je vyživit – tedy tak to alespoň tvrdí mnoho populárních internetových návodů. A jak je to ve skutečnosti? Cukr pomáhá rostlinám lépe využívat vodu. Zdravé rostliny to ovšem nepotřebují. Cukr se tedy hodí jen ve dvou případech. Nejčastěji se používá pro rostliny řezané – tedy vlastně pro ty, které již umírají.

Do středně velké vázy se hodí jedna lžíce cukru a vodu je třeba měnit každý den. Hnojení cukrem je ovšem možné použít i pro rostliny, kterým se z nějakého důvodu v květináči nedaří. V takovém případě je jednou nebo dvakrát cukrem pohnojte a pomozte jim znovu se nastartovat například po přesazení. Pak však velmi rychle s tímto způsobem hnojení přestaňte – riskujete totiž výskyt plísní v substrátu a následné odumření vašich zelených svěřenců.

Jak pěstovat fikus benjamin iZdroj fotografie: Depositphotos

Bobkový list pro rostliny

Dalším oblíbeným hnojivem je bobkový list. Dodává rostlinám například vápník, hořčík nebo selen. Nejjednodušším způsobem přípravy je mixování listů ve vodě. Na půl litru potřebujete asi 12 až 15 kusů sušených bobkových listů. Ty Jednoduše rozmixujte ve vodě a nechte přes noc vylouhovat. Ráno hnojivo přeceďte a přidejte k němu dalších 500 ml vody – a voila, máte hotové hnojení pro pokojovky.

Kávová sedlina a citronová šťáva

Pěstujete doma kyselomilné rostliny, jako je například azalka, brambořík nebo kávovník? Pak je můžete vyživit použitou kávovou sedlinou – jedna lžička zapracovaná do substrátu bude na středně velký květináč stačit. A frekvence? Kávovou sedlinu stačí přidávat jednou za měsíc. A podobně funguje i citronová šťáva – na litr zálivkové vody vám bude bohatě stačit jedna lžička čerstvé citronové šťávy. A toto hnojivo skvěle funguje i na orchideje, pokud potřebujete podpořit kvetení.

Muzejní trik, který zabrání v usazování většině prachu v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Majonéza, olej, pivo a mléko

Tyto čtyři složky mají a úkol pečovat o perfektní vzhled listů vašich pokojovek. Stačí je naředit vodou a potírat jimi listy z horní i spodní strany. A pro jaké druhy pokojových rostlin se hodí?

  • kornoutice africká (Zantedeschia aethiopica) alias kala
  • strelície královská (Strelitzia reginae),
  • kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior)
  • voskovka (Hoya)
  • vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) alias pryšec nádherný či Poinsettia
  • monstera skvostná (Monstera deliciosa)
  • hvězdník (Amaryllis)
  • difenbachie neboli mramornatka (Dieffenbachia)
  • tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica, Sansevieria trifasciata)
  • lopatkovec (Spathiphyllum)
  • vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý

Jaké jsou vaše osvědčené triky na péči o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články