Oblíbená geotextilie ve skutečnosti zahrady ničí. Půdu zatěžuje a kontaminuje ji mikroplasty

Černý plast v podobě geotextilií se na moderních zahradách používá celkem často. Jeho negativní účinky však zdaleka převažují nad jeho přínosy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co používáte k potlačení plevele a udržení půdní vlhkosti na zahradě? Pokud je vaší odpovědí černý plast, možná tím pácháte více škody než užitku. Pokud vám totiž záleží na ekosystému vaší zahrady, měli byste o něm vědět pár detailů.

Co je to geotextilie

S použitím geotextilií v zemědělství je spojeno mnoho výhod. Jejich odolnost, dlouhá životnost, UV odolnost a přizpůsobivost, je činí optimálně vhodnými pro venkovní aplikace,“ píše web ScienceDirect. A dodává: „Snadno se instalují a udržují, vyžadují minimální manipulaci a vybavení. Nejběžnější polymery používané pro konstrukci geotextilií a používané v zemědělských půdách jsou polyethylen, polyethylentereftalát, polystyren, polyester a polyamid.“ Bylo by však chybou předpokládat, že mají jen samé výhody.

Zatěžuje půdu a narušuje ji

Černý plast je nepropustný a brání přístupu vzduchu a vody do půdy. Toto zadušení zadržuje škodlivé plyny pod povrchem a vytváří špatné podmínky pro mikroorganismy žijící v půdě. Bez těchto organismů se struktura půdy zhoršuje, což má na růst a zdraví rostlin velmi negativní dopad.

Noviny nevyhazovat, poslouží různými způsoby. Třeba jako mulč a ochrana rostlin

Černý plast, který se často používá jako prostředek proti plevelu, se může zdát jako rychlé a účinné řešení. Nemá však jen výhody. iZdroj fotografie: Depositphotos
Černý plast, který se často používá jako prostředek proti plevelu, se může zdát jako rychlé a účinné řešení. Nemá však jen výhody.

Kontaminace půdy mikroplasty

Černé plasty se časem rozpadají na drobné úlomky zvané mikroplasty. Tyto částice pronikají do půdy, ovlivňují její úrodnost a prostřednictvím rostlin se mohou dostat do potravního řetězce. Koledujete si o sníženou kvalitu půdy a potenciální rizika pro zdraví lidí a zvířat.

Výkyvy teploty vaší zahradě také nesvědčí

Černý plast sice zadržuje teplo, ale v letních měsících se pod ním může hromadit nadměrné teplo. Toto přehřátí stresuje kořeny rostlin a narušuje jejich růstový cyklus. Myslete na to, než do nich zasadíte náročnější druhy.

Co s poslední posekanou trávou: Funguje jako mulč, rostliny se za ni určitě odvděčí

Geotextilie zcela nezatracujte, skvěle se hodí třeba při tvorbě drenáže

Další nebezpečí připomíná studie nazvaná Vliv bavlněných geotextilií na ztráty půdy a vody ve středomořské deštné zemědělské půdě, zveřejněná na stránkách ResearchGate. Doslova se v ní říká toto: „Aplikace geotextilií při ochraně půdy v mírném podnebí odhalila velké snížení ztráty půdy (0,09 tuny na hektar výnosu sedimentu za rok), zatímco přilehlá holá půda vykazovala 0,45-14 tun na hektar.“ Mnohem lepší tedy bude, když tohoto zdánlivě všestranného pomocníka nahradíte jakýmkoli mulčem.

Kopete za tým mulčovačů, nebo přísaháte na jinou metodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články